“Putini është 10 hapa përpara” Perëndimit: Ky është paralajmërimi i ish-agjentit të MI5, pas...

Vladimir Putin po mendon “dhjetë hapa përpara” Perëndimit dhe nuk do të lejojë që rrjeti i tij i spiunëve të shpërbëhet pasi më shumë...

Fuqitë e mëdha drejt konfrontimit

Grindja e fundit tregtare midis Pekinit dhe Uashingtonit tregon vetëm një aspekt të marrëdhënieve të tensionuara midis një superfuqie të konsoliduar dhe një tjetre...

Turqia arreston një shtetas gjerman

Një gjykatë në Turqi ka shqiptuar masën e paraburgimit për një shtetas gjerman, i cili është kapur teksa ka tentuar që të kalonte kufirin...

Fuqitë e mëdha drejt përplasjes? Marrëdhënie të tensionuara mes Kinës dhe SHBA-ve

Grindja e fundit tregare midis Pekinit dhe Uashingtonit tregon vetëm një aspekt të marrëdhënieve të tensionuara midis një superfuqie të konsoliduar dhe një tjetre...

Rusia: Dëbimi i diplomatëve rusë, “akt armiqësor”

Ministria e Jashtme e Rusisë e ka cilësuar dëbimin e diplomatëve rusë nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe 14 shtete të Bashkimit Evropian, si...

Kim Jong Un pritet të udhëtojë për herë të parë jashtë shtetit

Lideri suprem koreanoverior, Kim Jong Un pritet të udhëtojë përherë të parë zyrtarisht jashtë shtetit, shkruan “Bloomberg”. Vizita do jetë në shtetin Kinës, e cilësuar...

Gjermani, hapen vende pune në nivel rekord, 60% më shumë refugjatë të punësuar

Në Gjermani, Agjencia Federale e Punësimit ka dhënë një lajm të mirë. Instituti i Kërkimeve për Punësim, pjesë e kësaj agjencie, ka raportuar se...

Ekstradimi i Puigdemontit varet nga gjykatësit gjerman

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha se rasti i Puigdemont u trajtua sipas ligjit. Ky rast nuk do të rëndojë marrëdhëniet me Spanjën...

Grupi i fundit rebel vazhdon të negociojë largimin nga Guta Lindore

Grupi i fundit rebel që është duke luftuar në Gutan Lindore ka thënë sot se është duke tentuar të negociojë për t’i dhënë fund...

Mbi 50 persona të vdekur nga zjarri në Siberi

Shërbimet e emergjencave në Rusi njoftojnë se të paktën 53 persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë plagosur në zjarrin masiv që ka...