Partia e Erdogan kërkon anulim të zgjedhjeve në Stamboll

Partia qeverisëse e Drejtësisë dhe Zhvillimit (AK Parti) në Turqi paraqiti një ankesë të jashtëzakonshme në Këshillin e Lartë Zgjedhor (YSK) për anulimin dhe...

Manovra ushtarake kineze në afërsi të Tajvanit, presidentja i quan kërcënim

Tajvani nuk është frikësuar prej manovrave ushtarake kineze të kësaj jave, ka thënë presidentja Tsai Ing-wen të martën, pasi që manovrat më të reja...

Xhamia në Jeruzalem u dogj në të njëjtën kohë me katedralen Notre Dame në...

Përveç në Notre Dame, Paris, zjarri shpërtheu dje edhe në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem. Disa video të publikuara në rrjetet sociale, tregojnë se si zjarri...

Së paku 147 njerëz të vrarë nga luftimet në Libi

Agjencia e shëndetësisë e Kombeve të Bashkuara tha se luftimet e vazhdueshme midis milicive rivale për kontrollin e kryeqytetit të Libisë, Tripoli, ka lënë...

“Zjarri në Notre Dame është nën kontroll’, njofton Ministria e Brendshme e Francës

Laurent Nunez, Sekretari i shtetit në Ministrinë e Brendshme të Francës u tha gazetarëve të martën në mëngjes se zjarri që shkatërroi katedralen e...

Shpëton struktura e Notre Dame, 100 milionë euro donacioni i parë për rindërtimin

Pas më shumë se 9 orësh betejë me flakët, zjarrfikësit arritën të vënë nën kontroll zjarrin që përfshiu një pjesë të madhe të katedrales...

Mijëra aktivistë bllokojnë rrugët e Londrës, kërkojnë masa për ndryshimet klimatike

Mijëra aktivistë të mjedisit paralizuan pjesë të Londrës qendrore të hënën, duke bllokuar Marble Arch, Oxford Circus dhe Waterloo Bridge, në një përpjekje për...

Katedraja Notre-Dame në Paris në flakë, shembet kulmi i vjetër 850-vjeçar (FOTO)

Një zjarr i madh përfshiu katedralen e famshme Notre-Dame në Paris. Shkaku i zjarrit nuk është ende i qartë, por zyrtarët thanë se mund...

Pompeo paralajmëron për prezencën e Iranit në Amerikën Latine

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo thotë se “nuk ka mëdyshje” se Irani ka prezencë financiare në Amerikën Jugore dhe se Teherani vazhdon të...

“El Chapo” pret dënimin, luftimet në kartelin e Sinaloas veç kanë filluar

Analizë e ekspertit të DEA-s, Mike Vigil – Ish-bosi i kartelit të Sinaloas, Joaquin “El Chapo” Guzman gjendet në një burg të Manhattanit në...