Presidenti i Ukrainës i kërkon BE shtim të sanksioneve ndaj Rusisë

Presidenti i sapozgjedhur i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të shtojë sanksionet kundër Rusisë. Pas negociatave të zhvilluara me presidentin...

Tornado godet Gjermaninë, shkatërrohen disa shtëpi

Në Berlin është dëmtuar çatia e një ndërtese dhe një makinë është kthyer përmbys si pasojë e tornados, i cili goditi zonën veriperendimore...

Trenat në Zvicër kanë nevojë për shoferë

Përpikmëria në orar e trenave zviceran mund të jetë nën kërcënim pasi që nuk ka shoferëtë mjaftueshëm. Sindikatat thonë se kanë paraqitur problemin për...

Raporti i Freedom House/ Përkeqësohet liria e medias në botë, metoda të reja për...

Në raportin mbi “Liritë dhe mediet në vitin 2019”, thuhet mes tjerash se udhëheqësit antidemokratik në demokracitë e brishta, kanë provuar të trembin mediet...

Vizita e Trump blindon Anglinë, nuk do ta besoni se cila është ‘Bisha’ ku...

Presidenti amerikan, Donald Trump, ndodhet në Britaninë e Madhe për një vizitë tre ditore që përfshin takimin me familjen mbretërore, drekë pune dhe bisedime...

Çekët në protesta masive, kërkojnë largimin e kryeministrit

Dhjetëra mijëra njerëz kanë protestuar në kryeqytetin çek, Pragë, duke bërë thirrje për dorëheqjen e kryeministrit Andrej Babis, i cili akuzohet se ka mashtruar...

Kriza në Sudan: Numri i të vdekurve arrin në 60, thotë opozita

Numri i të vrarëve në Sudan ka arritur në 60, tha një grup i doktorëve të opozitës, ndërsa forcat paraushtarake po hyjnë sa më...

Vrasja e anëtarit të partisë së Merkel, zbulohet kush e kërcënoi

Politikani i shquar për politikat "pro-refugjatë" i vrarë në Hesse të Gjermanisë të dielën, është kërcënuar më herët me vdekje nga grupe të së...

SHBA-të: Kina po tenton të dëbojë besimin islam

Shtetet e Bashkuara të Amerikës(SHBA) i kanë bërë thirrje Kinës të lirojë të gjithë të burgosurit politikë në prag të shënimit të 30-vjetorit të...

Erdogani nuk heq dorë nga sistemi raketor rus

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se vendi i tij nuk do të anulojë marrëveshjen me Rusinë për blerjen e sistemit raketor rus,...