Mori ryshfet 20 milion dollarë, arrestohet ish-presidenti (FOTO)

Ish-presidenti i Perusë, Alejandro Toledo, është arrestuar në SHBA,bëjnë të ditur autoritetet peruane. Zyra e kryeprokurorit tha se arrestimi i tij ishte në lidhje me...

Trump: Nuk jam racist!

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka insistuar se ai nuk është racist, pas sulmeve të tij në Twitter, ndaj katër kongresisteve amerikane. “Nuk kam asnjë...

Ursula von der Leyenu u emëruazyrtarisht presidente e Komisionit Evropian

Ursula von der Leyenu u emërua zyrtarisht si presidente e Komisionit Evropian. Pro emërimit të saj votuan 383 ligjëvënës evropianë, 327 e kundërshtuan dhe 22...

Situata në Libi alarmon fuqitë botërore

Franca, Britania, Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe, Shtetet e Bashkuara dhe Italia kërkuan të ndërpriten menjëherë luftimet rreth Tripolit në Libi, dhe alarmuan për...

Ursula von der Leyen tёrhiqet nga posti i ministres sё Mbrojtjes

Politikania kristiandemokrate e publikoi nё twitter vendimin e saj: "Unё dua tё fitoj nesёr besimin e Parlamentit Europian", shkruan Ursula von der Leyen. "Pavarёsisht...

Miliona të zhvendosur, mbi 100 të vdekur nga shirat monsun

Mbi katër milionë njerëz janë zhvendosur nga India, Nepali dhe Bangladeshi, si pasojë e shirave monsun që kanë marrë jetë njerëzish dhe kanë shkatërruar...

Gratë kongresiste: Deklaratat raciste të Trumpit merrni si zbavitje

Katër gratë e Kongresit Amerikan që u targetuan nga presidenti Donald Trump në një seri të postimeve raciste në Twitter kanë thënë se këto...

Pompeo paralajmëroi bisedime me Korenë Veriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se Koreja e Veriut dhe Shtetet e Bashkuara duhet të jenë “pak më shumë kreative”, pasi të...

BE sanksione Turqisё pёr shkak tё grindjes pёr gazin

Duke reguar ndaj kёrkimeve tё diskutueshme turke pёr gazin natyror para brigjeve tё Qipros, ministrat kanё reaguar: Konkretisht do tё shkurtohen paratё e BE-sё...

Protestuesit në Moskë: Putini është hajn

Rreth 1.000 vetë sot protestuan në rrugët e Moskës duke kërkuar që kandidatët e opozitës të përfshihen në zgjedhjet e ardhshme lokale. Komisioni Zgjedhor i...