CIA informon Izraelin se Irani pritet ta sulmojë brenda 48 orësh

ina-online
ina-online

04/04/2024

Shkatërrimi i konsullatës iraniane në Siri që solli vdekjen e dhjetra zyrtarëve dhe gjeneralëve të lartë iranianë rrezikon të eksalojë në një luftë të madhe në rajon.

Kështu raportojnë disa media në Lindjen e Mesme, sipas të cilave, shërbimi inteligjent amerikan CIA ka paralajmëruar Izraelin që të presë kundërpërgjigjen luftarake të Iranit brenda 48 orëve.

Më herët, zyrtarët e lartë në Iran reaguan ndaj sulmit duke deklaruar se vendi i tyre ka tashmë çdo të drejtë t’i kundërpërgjigjet sulmit të Izraelit ndaj konsullatës së tyre.

Irani thuhet se po planifikon një sulm të kombinuar me një “shi” dronësh dhe raketa të lëshuara nga nga bazat e saj drejt lokacioneve strategjike brenda Izraelit, sipas “Al Mayadeen”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Sot gjyqi ndaj Donald Trump, kush janë dëshmitarët kyç dhe prokurorët e çështjes?

bote popullesia njerzimi

Publikohen shifrat/ Ja sa miliardë ka arritur numri i popullsisë në botë, vendi me më shumë popullsi nuk është më Kina

policia serbe vrasje serbi

Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

termet

Tërmet me 4.2 shkallë të Rihterit godet Turqinë

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Të paktën 124 dronë rusë godasin Zhaporizhian

biden-zelensky

“Faleminderit, Amerikë”, reagon Zelensky pasi SHBA miratoi “pakon e madhe” për Ukrainën

Ministria e Shëndetësisë

Ligji për shërbim të lartë për të ndaluar emërtimet partiake mbetet në harrese

INFO

NA NDIQ