Ministri gjerman Lindner: Qëllimi i Putin nuk është Ukraina por Evropa

Picture of ina-online
ina-online

27/04/2024

Ministri gjerman i Financave, Christian Lindner tha sot se vendi i tij do të vazhdojë mbështetjen për Ukrainën si një mburojë kundër ambicieve të presidentit rus Vladimir Putin, por nevojitet një rritje e madhe e shpenzimeve.

Ai në një konferencë partie në Berlin tha se Gjermania mbështet Ukrainën pasi ajo është linja e parë e mbrojtjes kundër Putin.

“Qëllimi i Putin nuk është Ukraina. Qëllimi i Putin është të jetë në gjendje të ushtrojë pushtet mbi ne. Dhe ai kurrë nuk duhet të ketë sukses në këtë,” tha Lindner nga FDP, një partner i koalicionit qeverisës të drejtuar nga socialdemokrati Olaf Scholz.

Për këtë qëllim, Gjermania duhet të përmirësojë aftësinë e saj për të mbrojtur veten dhe aleatët e saj, vazhdoi ai.

Fondi special prej 100 miliardë eurosh i krijuar për të përditësuar ushtrinë gjermane pasi Rusia pushtoi fqinjin e saj në 2022 do të përdoret brenda disa vitesh, tha Lindner.

Sipas tij, Putin dëshiron jo vetëm të fshijë Ukrainën nga harta, por të ndajë Evropën dhe NATO-n dhe të sigurojë që SHBA të tërhiqet nga Evropa.

Lindner tha se forcat e armatosura gjermane duhet të përmirësohen nga fondet e rregullta, por kjo nuk do të jetë e mundur me buxhet të kufizuar dhe borxhin në rritje.

“Detyra para nesh për të mbrojtur paqen dhe lirinë në Gjermani, Evropë dhe botë nuk është e kufizuar në disa të katërta apo vite. Ajo është potencialisht një detyrë për dekada dhe breza. Dhe kjo është arsyeja pse nuk mund të bëhet me kredi. Ne kemi nevojë për forcën tonë ekonomike për këtë,” tha Lindner.

TË FUNDIT
1 orë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!
4 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
13 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
15 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
2 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

ME TE LEXUARA

15 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
13 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
4 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
1 orë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

LEXO MË SHUMË

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

auto_donald-trump-oval-office1550229304

GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

INFO

NA NDIQ