Deri në fund të vitit 2026 duhet të ndërtohet autostrada Kërçovë – Ohër

ina-online
ina-online

26/03/2024

Afati i ri për përfundimin e punëve ndërtimore në autostradën Kërçovë-Ohër është 31 dhjetori i vitit 2026.

Këtë e vendosi sot Qeveria me ndryshimin e aneksit të marrëveshjes për ndërtimin e autostradës, përcjell INA.

Vendimi për shtyrjen e afatit për ndërtimin e seksionit, i cili sipas parashikimeve fillestare ishte paraparë të ishte gati në fund të vitit të kaluar, siç njoftoi sonte nga Qeveria, është marrë me propozim të Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve.

“Qeveria, me propozim të Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve, ka shqyrtuar Informatat për nevojën e miratimit të Ligjit për plotësimin e Ligjit për realizimin e projekteve infrastrukturore për ndërtimin e rrugës Miladinovci – Shtip dhe Kërçovë- Ohër, me qëllim të lidhjes së aneksit numër 6 të kontratës për ndërtimin e autostradës, seksioni Kërçovë – Ohër, dhe përcaktoi draft dispozitat e shtesës. Me ndryshimet ligjore të vendosura, data 31 dhjetor 2026 është paraparë si afat deri në të cilin Kontraktori duhet të përfundojë punimet në këtë seksion autostradë”, thuhet në njoftimin e Qeverisë për vendimet e marra në seancën e sotme.

Si arsye për zgjatjen e periudhës së ndërtimit, Qeveria përmend 13 rrëshqitjet e reja të shfaqura në trase, si pasojë e “projektimit fillestar të papërshtatshëm dhe fillimit të parakohshëm të ndërtimit të këtij seksioni”.

Meqenëse po flitet për ndryshime në ligj, aneksi duhet të votohet nga Kuvendi.

“Nëse përbërja aktuale do ta bëjë këtë është e diskutueshme, pasi siç u bë e ditur sot, seanca e fundit e kësaj përbërje parlamentare do të mbahet të enjten (28 mars), ose do të mbetet që aneksi të vendosë përbërjen e radhës të legjislativit pas zgjedhjet parlamentare të planifikuara për 8 maj”, theksoi Qeveria.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ASH

ASH: Mickoski konfirmoi se po përgatitet një front anti BE dhe NATO

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

Mickoski

Mickoski premton pajtimin dhe bashkimin kombëtar maqedonas

FILIPCE-768x507-1

Filipçe: VMRO-DPMNE i gënjen qytetarët! Misajllkovski: Jam optimist për zgjidhje më të mirë për BE

fatmir besimi

Besimi: Deri në vitin 2028 paga mesatare 900-1000 euro

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

vankovska

Vankovska: Nuk mjaftohemi me një kolltuk dhe një pozicion, ne kemi një kauzë

Pendarovski Siljanovska

Pendarovski: Kam treguar se çfarë do të thotë të jesh president i të gjithë qytetarëve

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: Në zgjedhje vendoset nëse Maqedonia do të jetë pro-evropiane

INFO

NA NDIQ