Dimitrievski: Nuk kam negociuar për koalicione të mundshme me subjekte tjera politike

Picture of INA
INA

06/05/2024

Kryetari i Lëvizjes “Znam”, Maksim Dimitrievski, ka deklaruar se asnjë përfaqësues i kësaj lëvizjeje nuk ka zhvilluar negociata për koalicione të mundshme me subjekte tjera politike.

Dimitrievski tha se do të priten rezultatet zgjedhore dhe se organet partiake do të marrin vendimin për hapat e ardhshëm.

“Fatkeqësisht ne shtrimë dorën për udhëheqësinë e LSDM-së me disa kërkesa dhe ata nuk e tejkaluan veten duke mbrojtur interesat e tyre personale. S`kemi biseduar as me OBRM-PDUKM-në, e as me subjekte tjera politike në vend” – tha Dimitrievski.

I pyetur nëse do ta mbështesin Siljanovskën e OBRM-PDUKM-së, Dimitrievski tha se qëndrimi i tij personal është se nuk do ta përsëris gabimin që ka bërë në zgjedhjet e kaluara presidenciale duke votuar për Stevo Pendarovskin, duke u bërë thirrje bashkëpartiakëve që të votojnë sipas bindjeve të tyre, sic tha, të zgjidhet presidenti me qëllim që të shmanget kriza politike.

“Asnjëherë nuk jam prononcuar ndryshe nga ajo që kam thënë në konferencë për shtyp. Qëndrimi im është i qartë. Kërkova falje që mbështeta Pendarovskin në mandatin e kaluar. Për anëtarët e “Znam”, konform demokracisë partiake u bëj thirrje që qytetarët të votojnë sipas bindjeve personale”, tha Dimitrievski.

Maksim Dimitrievski në zgjedhjet e 8 majit pret që Lëvizja “ZNAM” ta përsëris rezultatin e rrethit të parë të zgjedhjeve presidenciale, duke synuar për rritje të numrit të votuesve.

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

10 orë
Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe
7 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
1 ditë
Rivotim në Zhelinë, Gjykata vendosi, VLEN: Drejtësia fitoi
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
16 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
12 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

Aksidenti-600x360

Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar

INFO

NA NDIQ