Dita Starova-Qerimi nderohet me titullin “KALORËS I URDHRIT TË YLLIT TË ITALISË”

Picture of ina-online
ina-online

09/04/2024

Drejtoresha e Galerisë Nacionale të Maqedonisë, Dita Starova Qerimi u nderua me titullin “Kalorës i Urdhrit të Yllit të Italisë” nga ambasadori italian Andrea Silvestri.

Në manifestimin zyrtar në Çifte Hamam, në prani të një numri të madh artistësh, studentësh, kolegësh e miqsh, Starova Qerimi, e cila është edhe artiste edhe profesoreshë, me shumë emocion pranoi këtë dekoratë nga Presidenti i Italisë Sergio Mattarella, me propozim të Ministrit të Jashtëm, për vendosjen dhe edukimin e marrëdhënieve personale dhe profesionale me Italinë, për bashkëpunim në fusha të ndryshme dhe vendosjen e marrëdhënieve ndërmjet institucioneve dhe qytetarëve të dy vendeve.

Ambasadori Silvestri tha se Starova-Qerimi ndër vite ka pasur bashkëpunim të shkëlqyer me Italinë si menaxhere kulturore, disa herë ka qenë dhe vazhdon të jetë kuratore e Bienales vjetore të Artit të Venecias dhe është një profesioniste e lartë.

“Kalorësi i Urdhrit të Yllit të Italisë” është dekoratë e prezantuar në vitin 1947 si “Urdhri i Yllit të Solidaritetit Italian” dhe që nga viti 2011 mban emrin e ri.

Pas ceremonisë u hap ekspozita “Pinoku më i dashur, stilistë dhe artistë grafikë italianë ridizajnojnë kukullën më të famshme në botë”, ku u ekspozuan 60 projekte dizajni nga 30 stilistë dhe 30 artistë grafikë, me rastin e 140-vjetorit të botimit të parë të librit “Aventurat e Pinokios – Përralla e një kukulle” nga Karlo Kolodi, libri italian më i përkthyer në botë.

TË FUNDIT
16 orë
Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!
2 ditë
Matura shtetërore do të mbahet më 1 dhe 8 qershor, nxënësit: Jemi të gatshëm për çdo sfidë
3 ditë
MASH: Në mënyrë sistematike dhe afatgjate e zgjidhëm çështjen e teksteve shkollore
5 ditë
Shkollat shqipe të suksesshme në garat në fushën muzikore me kor dhe orkestër 2024
5 ditë
Arsim Sinani një profil i lartë intelektual dhe zë i fuqishëm i opozitarizmit

ME TE LEXUARA

16 orë
Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

LEXO MË SHUMË

IMG_2189

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore do të mbahet më 1 dhe 8 qershor, nxënësit: Jemi të gatshëm për çdo sfidë

libra-libri

MASH: Në mënyrë sistematike dhe afatgjate e zgjidhëm çështjen e teksteve shkollore

florim zulfiu

Shkollat shqipe të suksesshme në garat në fushën muzikore me kor dhe orkestër 2024

Arsim sinani

Arsim Sinani një profil i lartë intelektual dhe zë i fuqishëm i opozitarizmit

Shkolla idrizove Jurumleri Njegosh

Shumë shkolla në vend nuk kanë infrastrukturë për zbatimin e mësimit inkluziv

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shënohet ulje – “Kirili dhe Metodi” në vendin e 1990 ndër 2000 Universitetet Shtetërore më të mira në botë!

arben cejku libri

“KOSOVA, Sovraniteti versus Integriteti”, i ambasadorit Arben Çejku, u promovua në Nju Jork

eurovision

Eurovizioni dhe vdekja e artitT

INFO

NA NDIQ