E dhimbshme, ky është shqiptari që u përplas për vdekje në një autostradë në Zvicër – vëllai i tij rrëqeth me rrëfimin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13 Prill, 2023

Binte shi i madh kur Jetmir Morina, 30 vjeçar, voziti në A1 drejt Cyrihut të mërkurën vonë në mbrëmje.

Në Winterthur ai telefonon nënën e tij. “Papritmas ai tha se kishte ndodhur një aksident dhe se i duhej atij t’i shkonte në ndihmë”, tha vëllai i tij Besart Morina (38) për Blick një ditë më vonë, tranmeton “Bota sot”.

Përpjekja e Morinës për të ndihmuar përfundon fatalisht. Kur ai doli, Morina u godit nga një veturë në shpatullën e fortë, e cila e përplasi në autostradë.

30-vjeçari u hodh poshtë në rrugën kryesore dhe është përplasur nga një makinë tjetër.

Shqiptari nga Kosova është dërguar menjëherë në spital. Por, fatkeqësisht ishte shumë vonë për ndihmë.

Vëllai i Morinës, Besarti, po atë mbrëmje u njoftua për rastin: “Më ra telefoni. Isha në shok, thjesht nuk doja ta besoja”, thotë ai për Blick.

“Ai gjithmonë u përpoq t’i ndihmonte të gjithë.”

Por shpejt e kuptoi se duhej të qëndronte i qetë. “Më duhej t’u tregoja prindërve lajmin e hidhur. Ata dhe Jetmiri ishin shumë të afërt”.

Tashmë familja është në pritje të transferimit të djalit në Kosovë.“Jetmiri do varroset në fshatin Topanicë në Kosovën lindore”.

Ai mund ta përshkruajë me pak fjalë vëllain e tij, i cili është më i vogli nga tre fëmijët:

“Ai ishte njeriu më i mirë, më i dashur dhe më ndihmuesi që kam njohur ndonjëherë. Shembulli kryesor në rrethin tonë të të njohurve. Ai ishte gjithashtu një vëlla i madh dhe një bashkëshort dhe baba i dashur. Ai ka tre vajza pesë, tre dhe njëvjeçare”.

Jetmiri ishte një mysliman i devotshëm dhe festonte Ramazanin, thotë vëllai, i cili punon si imam. “Pak para se të vdiste, ai hante hurmën për të festuar agjërimin çdo mbrëmje.”

Jetmir Morina ndoqi një shkollë të mesme islame në Kosovë dhe më pas studioi për stomatologji. Rreth gjashtë vjet më parë ai u transferua në Zvicër për shkak të dashurisë.

“Për fat të keq, ai ende nuk ka mundur të punojë si stomatolog në Zvicër. Por ai ishte në proces që të vinte gjithçka në lëvizje që pas disa vitesh të mund ta bënte këtë punë në Zvicër. Por Zoti kishte plane të tjera për të”, thotë vëllai i tij.

“Për ne do të thotë shumë që ai shkoi si ndihmës – dhe se Zoti donte ta merrte”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla-nxenes-klasa

Nisin aplikimet për certifikimin e mësuesve shqiptarë në Diasporë

Europoli

Europol arreston 33 persona, mes tyre dhe shqiptarë – Sekuestrohen 18.5 milion euro

policia-italiane

Aksident i rëndë në Itali, 37 vjeçarja shqiptare përfundon në spital

vetura kasamit zjarri

Gazetarit shqiptarë në Zvicër i digjet vetura, por fatmirësisht shpëton

avion-zvicer

Qytetari i Kosovës dëbohet 10 vjet nga Zvicra, ja arsyeja

austri

Përleshje mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri

vatra

Tre breza tek Vatra ! Emocion dhe krenari…, “50-vjet nga Revolta e Spaçit”

gomone-emigrant-azil-britani-angli

Qeveria britanike nis fushatën reklamuese për të penguar emigrantët shqiptarë të shkojnë në Britani

joe haliti nazar mehmeti texas teksas

SHBA/Texas: Dhoma e Përfaqësuesve Rezolutë, për shqiptarin Joe Haliti për kontributin e tij në komunitet

INFO

NA NDIQ