E pazakontë: Babai nga Mali i Zi, nëna nga Veriu i Kosovës, i riu serb bën testin e ADN-së dhe del shqiptar

Picture of ina-online
ina-online

10/04/2024

Testet e ADN-së janë bërë gjithnjë e më të arritshëm nga shumë njerëz në mbarë botën. Tashmë ato kryhen shpejt dhe me një çmim të arsyeshëm nga kompani të shumta ndërkombëtare.

Por një trend i madh, është ai i kryerjes së testit të ADN-së për të zbuluar origjinën. Ndër ta nuk mungojnë as njerëz nga Ballkani, të cilët kanë dyshime për origjinën e tyre, për shkak se rajoni në disa raste ka pësuar ashtu si një përzierje origjinash edhe ajo që quhet humbje e origjinës.

Kryesisht një numër i madh shqiptarësh, nga Nishi, deri në Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Greqi kanë humbur origjinën, gjuhën dhe traditat shqiptare ndër vite, duke besuar se i përkasin një kombësie tjetër.

Ky ka qenë edhe rasti i një prej (disa) të rinjve serbë, i cili ka vendosur të kryejë testin e ADN-së për të zbuluar se është vetëm 18% serb.

Rezultatet ai i ka shpërndarë në rrjetet sociale.

“Babai është serb nga Mali i Zi dhe nëna është serbe nga veriu i Kosovës. Këtu janë prejardhja ime dhe rezultatet e Gedmatch K36. A është kjo tipike?”, shkruan ai i habitur, në pritje të ndonjë “shkencëtari” në komente për ta ngushëlluar me pseudofakte.

Rezultatet e tij kanë dalë: 43% shqiptaro-(grek), 39% ballkanas (që ndoshta nënkupton shqiptar i Kosovës) dhe vetëm 18% nga Europa Lindore dhe Rusia./Periskopi

TË FUNDIT
6 orë
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
10 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
2 ditë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
2 ditë
Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të
3 ditë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

ME TE LEXUARA

6 orë
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
10 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Dodik

Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

vucic

Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

mitsotakis

Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

INFO

NA NDIQ