Mesiç: Vuçiçi si Millosheviçi, “Serbia e madhe” nuk do të ndodhë

Picture of ina-online
ina-online

28/04/2024

Ish-presidenti i Kroacisë, Stjepan Mesiç, ka evokuar kujtime nga koha kur ai ishte presidenti i fundit i Jugosllavisë, e cila po shkonte drejt fundit.

Ai gjatë Takimit të Madh të Prishtinës për integrimet ndërshqiptare e ndërballkanike, ka bërë përgjegjës ish-kasapin e Ballkanit Sllobodan Millosheviç për të gjitha viktimat e shkaktuara në Kroaci, Bosnje e Kosovë.
Mesiç ka thënë se presidenti serb Aleksandar Vuçiç po i vazhdon politikat e Sllobodan Millosheviçit për krijimin e “Serbisë së Madhe”, e cila sipas tij nuk mund të bëhet kurrë, raportojnë mediat e Kosovës.

“Ende ka nga ata që si Millosheviçi duan të bëhet Serbia e Madhe, por unë ju them se ajo nuk mundet të bëhet. Për të gjithë ata që mendojnë që Serbia mundet të bëhet një shtet i madh, unë ju them që Serbia është një shtet i vogël në Ballkan”, tha Mesiç.

Takimi PanShqiptar- NdërBallkanik- EuroAtlantik me tematiken” Histori- Identitet- Integrim”, u mbajt në kuadër të 25-vjetorit të luftës legjendare të UÇK-NATO dhe lirisë së Kosovës në Prishtinë, me mbi 600 të ftuar nderi.

TË FUNDIT
52 minuta
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
1 orë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
4 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
4 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
5 orë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

ME TE LEXUARA

6 orë
SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet
1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
6 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
5 orë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
23 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
4 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
23 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

LEXO MË SHUMË

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

Screenshot_2024-05-21-12-09-03-445_com.android.chrome-edit

Schneeberger: Kurti s’ka faj, BE po bëhet “kukull” e Vuçiqit dhe Putinit

Prokuroria

PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti

mitsotakis

Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

vmro vlen negociata

Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

dash-1

SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

ivan

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

INFO

NA NDIQ