Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

Picture of INA
INA

19/04/2024

Edhe katër ditë kanë mbetur deri në përfundimin e fushatës për zgjedhjet presidenciale. Kandidatët për të parin e shtetit po vazhdojnë tubimet dhe takimet me qytetarët, për ti bindur se platforma e tyre është më e mira. Krahas kësaj, nuk e lëshojnë mundësinë për të kritikuar oponent
“KAKSHM-në që do e festojmë këtë vit, për mua nuk do të jetë antifashiste por do të jetë anti sundimit të korrupsionit dhe krimit të çlirimit kombëtarë të Maqedonisë nga pushteti autoritativ”, tha Siljanovska.

“Viteve të kaluara unë në mandatin tim së bashku me ndihmën e miqve dhe mikeshave të mia kemi arritur që shumë nga ato dallime të mëdha t’i zvogëlojmë për shkak se ne nuk i ndanim njerëzit në të tonët dhe tuajt. Ky slogan, këtë parullë që e shihni prapa, presidenti ynë, nuk është bërë vetëm për reklamë. Unë me të vërtet mendoj se të gjithë ju jeni të mi dhe unë jam presidnet i juaj”, deklaroi Pendarovski.
Në periudhën kur do të kemi negociata me BE-në, ky konsensus do të jetë shumë i rëndësishëm për rritjen ekonomike dhe një rritje të qëndrueshme ekonomike me qëllim që të arrijmë qëllimin që për 1 mijë euro rrogë mesatare brenda një viti të krijojmë një begati ekonomike, t’i ruajmë njerëzit këtu dhe t’i kthejmë ta që veç më kanë ikur”, u shpreh Osmani.

“Emigrimi në vendin tonë është mbi çdo normë, shifrat janë alarmuese. Ne nuk mund të qëndrojmë indiferent krahas kësaj situate. Kështu që, si qeverisje e ardhshme e VLEN, ne do të marrim vendim për rritjen e pagës. Do të angazhohemi parreshtur që paga minimale deri në fundin e mandatit tonë të parë qeverisës të jetë 800 euro”, nënvizoi Taravari.
Në pjesën e kthimit të sundimit të së drejtës, vlerësoj se si president i ardhshëm i shtetit do të fitoj mendësinë që persona adekuat dhe kompetent të jenë të përfaqësuar edhe në Gjykatën kushtetuese, në mënyrë shtesë personat e tillë të jenë të përfaqësuar në këshillat gjyqësor republikan ku duhet të kryhen reforma thelbësore që të mund të kthehet drejtësia në shtet dhe sanksionimi për të gjithë në vend”, theksoi Dimitreivski.

“Me çdo zgjedhje të reja, me çdo ndryshime kushtetuese, neve Maqedonasve na harxhojnë si monedhë dhe në mënyrë praktike asgjë nuk mbetet, as nga identiteti jonë, as nga gjuha jonë, as nga krenaria jonë”, pohoi Jakimovski.

TË FUNDIT
47 minuta
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
3 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
3 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

ME TE LEXUARA

13 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
2 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
7 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
13 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
1 ditë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

LEXO MË SHUMË

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ