Erë e re në marrëdhëniet greko-turke/ Zbutet retorika dhe tensionet mes dy vendeve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/03/2023

Një tjetër gjest simbolik, i shtohet lëvizjeve të fundit diplomatike mes Athinës dhe Ankarasë me synimin për të normalizuar marrëdhëniet greko-turke.

Vetë presidenti Erdogan i ka dërguar një mesazh urimi kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, për përvjetorin e Revolucionit Grek të 1821.

“Jam i bindur se marrëdhëniet dhe bashkëpunimi mes vendeve tona do të zhvillohen më tej me përpjekjet tona të përbashkëta në periudhën e ardhshme. Gjej rastin të përsëris urimet e mia më të mira si për shëndetin dhe mirëqenien tuaj personale, ashtu edhe për shëndetin dhe mirëqenien e popullit grek”, thuhet në letrën e Recep Tayyip Erdogan drejtuar Kyriakos Mitsotakis.

Më herët një mesazh i ngjashëm i ministrit të Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu ka mbërritur tek homologu i tij grek Nikos Dhendias ku theksohej se Turqia është e vendosur të konsolidojë marrëdhëniet dypalëshe dhe të kontribuojë më tej në dinamikën aktuale pozitive që mbizotëron.

Nga ana e tij, Nikos Dendiasnë një intervistë për gazetën PROTOTHEMA ,thekson se Greqia duhet të përfitojë nga ndryshimi i sjelljes së Turqisë pas tërmeteve , pasi delikuenca turke tani po zhduket si tek veprimet ushtarake, ashtu edhe në nivelin e retorikës.

“Nuk ka shkelje në Egje, nuk ka shkelje ne Egje, fluturime në hapësirën ajrore, nuk ka gjuhë toksike, nuk ka agresion verbal, nuk ka kërcënim për dhunë. Greqia ka thënë gjithmonë se kërkon dialog pikërisht në këto kushte. Ndaj ne duhet, e kemi obligim t’i përgjigjemi një sjelljeje të tillë”, tha Dendias.

Shumë shprehin mendimin se kjo nuk do të zgjasë thekson Nikos Dhendias , por imagjinoni thotë ai -sa keq do të ishte nëse Turqia i shtrin dorën e mirëkuptimit Greqisë dhe Athina e refuzon atë.

Disa ditë më parë në takimin e dy ministrave të Jashtëm u deklaruar se Ankaraja do të votojë për kandidaturën e Greqisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së si anëtare jo e përhershme dhe Athina nga ana e saj do të mbështesë kandidaturën turke për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Marinës Ndërkombëtare.

Ndaj dhe analistë në të dy vendet kanë përshpejtuar të thonë se marrëdhëniet e dy fqinjëve dhe aleatëve të NATOs ,me kaq shumë probleme e përplasje shpesh herë deri në prag të konflikteve ushtarake, tashmë kanë hyrë në një periudhë të re , e cila padyshim nuk dihet sa mund të zgjasë.

Top Channel

TË FUNDIT
17 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
20 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
21 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
22 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ME TE LEXUARA

22 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
21 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
20 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
17 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

INFO

NA NDIQ