FIFA shpall marrëveshjen me kompaninë saudite të naftës Aram

Picture of INA
INA

25/04/2024

FIFA ka njoftuar një partneritet me kompaninë shtetërore të naftës të Arabisë Saudite, Aramco.

Sipas mediave të huaja, marrëveshja është në fuqi deri në vitin 2027, duke i dhënë Aramco të drejtat e sponsorizimit për Kupën e Botës për meshkuj në vitin 2026 dhe Kupën e Botës për femra vitin e ardhshëm.

Kompania tashmë ka marrëveshje sponsorizimi brenda Formula 1 dhe është partnere e Këshillit Ndërkombëtar të Kriketit.

“Aramco ka një histori të fortë në mbështetjen e ngjarjeve të klasit botëror, por gjithashtu një fokus në zhvillimin e iniciativave sportive bazë”, tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Partneriteti do të thotë se mbretëria e Gjirit vazhdon të rrisë ndikimin e saj në sport në nivel global.

Arabia Saudite është akuzuar nga kritikët se ka investuar në sport dhe për të përdorur ngjarje të profilit të lartë për të përmirësuar reputacionin e saj ndërkombëtar, një proces që është etiketuar si ‘larje sportive’.

Një raport i publikuar në nëntor 2023 zbuloi se kishte 312 marrëveshje sponsorizimi nga Arabia Saudite në 21 sporte.

Është ofertuesi i vetëm për Kupën e Botës 2034, duke nisur zyrtarisht fushatën e saj në mars pasi Australia u tërhoq nga gara në tetor.

TË FUNDIT
41 minuta
Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë
6 orë
Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”
7 orë
“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”
7 orë
Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë
7 orë
Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi...

ME TE LEXUARA

6 orë
Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”
41 minuta
Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë
1 ditë
Ish-bashkëlojtari paralajmëron ashpër Mbappen për ambientin tek Real Madridi
1 ditë
Historike, ekipi modest francez për herë të në Ligën e Kampionëve
1 ditë
Ende e paqartë e ardhmja e Guardiolës: Dua të qëndrojë në Mançester

LEXO MË SHUMË

toni kroos kros

Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë

zlatko dalic

Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”

alonso xhaka

“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”

luka modric

Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë

Thiago Motta

Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi…

gatusooo-2

Gattuso përgatitet për të shkuar në Ligën Saudite…

Jurgen Klopp

Emocione dhe lot në lamtumirën e Jurgen Klopp nga Liverpooli

sylvinjo silvinjo

Ja kur pritet t’i zbulojë trajneri Silvinjo emrat e futbollistëve të Shqipërisë për EURO 2024

guardiola

Ende e paqartë e ardhmja e Guardiolës: Dua të qëndrojë në Mançester

INFO

NA NDIQ