Filmi “Biznesi i kënaqësisë” fitoi çmimin e filmit më të mirë artistik në “Riverside Film Festival” në Kaliforni të SHBA-ve

Picture of ina-online
ina-online

20/04/2024

“Biznesi i kënaqësisë” fitoi çmimin për filmin më të mirë artistik në “Riverside Film Festival” në Kaliforni të SHBA-ve.

Festivali me traditë 23 vjeçare, që u mbajt nga 10 deri më 14 prill promovon filma me tema të guximshme që trajtojnë sfidat sociale, por që flasin edhe për guximin e shpirtit njerëzor.

Producenti i filmit Driton Ramadani theksoi se ky është një sukses i radhës që na gëzon dhe na impresionin, sepse brenda një periudhe të shkurtër ky është çmimi i dytë që vjen nga SHBA-të. Muajin e kaluar po ky film i shpall filmi më i mirë në edicionin e 30-të të “Sedona International Film Festival” në Arizona.

“Biznesi i Kënaqësisë” deri më tani ka marrë tetë çmime në festivalet e filmit në mbarë botën, pesë prej të cilave janë për filmin më të mirë artistik.

Filmi ndjek historinë e një gazetareje e cila, e përhumbur nga zhdukja e shoqes së saj më të mirë, përgatit një operacion të fshehtë për të zbuluar një rrjet të trafikimit të grave. Por ndërsa bashkëpunëtorët e saj i afrohen shefit, situata del jashtë kontrollit.

Në rolet luajnë Musa Isufi, Sladjana Vujosevic, Ismail Kasumi, Damjan Cvetanovski, Osman Ahmeti, Eleni Dekidis, Mendim Murtezi, Exona Salihu, Avni Dalipi dhe Katerina Kocevska, ndërsa skenarin e ka nënshkruar edhe Cvetanovski. Producentët e filmit janë Driton Ramadani, Bogdan Jonçevski dhe Goce Cvetanovski. Filmi është xhiruar me mbështetjen e Agjencisë së Filmit. Agjencia e lajmeve INA është një nga sponsorët medial të këtij filmi që po shënon suksese ndërkombëtare. (INA)

TË FUNDIT
6 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
1 ditë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
1 ditë
Erdogani i jep "Çmimin e Mirësisë" Halil Kastratit
2 ditë
Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës
2 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre

ME TE LEXUARA

6 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

LEXO MË SHUMË

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

FB_IMG_1716400013442

Erdogani i jep “Çmimin e Mirësisë” Halil Kastratit

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës

matura-shteterore-provimi

Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

IMG_2236

Në Tetovë po lind edhe një yll, Arianit Ramadani, i riu që shpejt u ngjit në skenën artistike

URA

Në organizim të universiteteve publike shqiptare u mbajt edicioni XIV i manifestimit “Ura me tri harqe”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

INFO

NA NDIQ