Gjermania ka nevojë për 100 mijë punëtorë, rregulla të reja për Ballkanin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Punëtorët nga vendet më pak të zhvilluara po kërkojnë gjithnjë e më shumë azil ose qëndrojnë ilegalisht në vendet “më të forta” të Evropës. Kjo u bë problem për Gjermaninë, e cila vendosi të zbatojë një reformë të ligjit të imigracionit.

Me këtë reformë do të inkurajohet fuqia punëtore e kualifikuar dhe në këtë mënyrë synohet parandalimi i abuzimit të sistemit, gjë që Bundestagu diskutoi në një nga seancat e fundit.

Për njerëzit nga Ballkani Perëndimor, atje është një rregull i veçantë që sjell lehtësime të shumta, ndërkohë që për shumë vende ende nuk ekziston një gjë e tillë.

Reforma e ligjit të imigracionit, e cila po diskutohet për herë të parë sot, është një nga mënyrat se si Gjermania po lufton për punëtorët. Kësaj ekonomie më të fortë në Bashkimin Evropian i mungojnë mbi 100 mijë punëtorë në pozita të ndryshme dhe nuk ka dyshim se ky numër do të rritet.

Rregulla për punëtorët nga Ballkani Perëndimor

Për të lehtësuar punësimin, hapi i parë është parandalimi i abuzimit me sistemin e azilit për marrjen e lejes së punës. Kjo është baza e Rregullave të Imigrimit të Punëtorëve të Ballkanit Perëndimor. Kjo do të bëhet përmes reformave të ligjit për imigracion, që synon edhe dyfishimin e kërkesës për punëtorë nga Ballkani.

Në kuadër të procedurave të tjera të këtij vendi për tërheqjen dhe punësimin më të lehtë të punëtorëve është edhe karta e shansit (Chancen karte), e cila i referohet punësimit të njerëzve nga Ballkani Perëndimor. Ideja bazë e këtij versioni gjerman të kartonit jeshil siç jepet në Kanada ose SHBA është një sistem vlerësimi transparent.  Përmes kësaj karte pastaj secili punëtorë i huaj nga Ballkani vlerësohet me pikë dhe sipas kësaj duhet siguruar të paktën 6 pikë për të marrë leje qëndrimi të rregullt dhe punë.

Shembuj të disa kritereve dhe pikëve:

4 pikë – kualifikim profesional

3 pikë – njohuri të mira të gjuhës

2 pikë – përvojë pune 2 vjet

Një nga propozimet është që njerëzit të mund të vijnë në Gjermani, të gjejnë një apartament dhe vetëm atëherë të fillojnë të kërkojnë punë. Gjithashtu përmenden mundësi të ndryshme për rikualifikim dhe certifikim më të lehtë të diplomave nga vendet e tjera.

“Spiegel” shkroi se asnjëherë më parë nuk ka pasur kaq shumë vende të lira pune në Gjermani.  Këto janë punë standarde që bëjnë njerëzit dhe zanate të ndryshme, ndërtimtari,  hotelieri, mjekësi, logjistikë, por edhe shumë punë të tjera me aftësi të ulëta dhe fizike. Puna e instalimit të ngrohjes është e fundit që shfaqet si një zonë që do të kërkojë rreth 60,000 punëtorë në vitin 2024.

Të gjitha këto punë të pakta paguhen mirë në krahasim me të ardhurat që mund të merren për të njëjtën punë në disa pjesë të Ballkanit Perëndimor. Sipas disa të dhënave, paga e një infermiere shkon mbi 4500 euro dhe e kujdestarëve nga 1500 në 3651 euro. Një murator mund të fitojë rreth 5,000 euro në muaj, një shofer  paguhet nga 1,890 në 3,779 euro dhe një kuzhinier mbi 6,500 euro.

Profesioni i parukierit paguhet minimalisht 1576 euro dhe paga mund të rritet deri në 3240 euro. Për pastrimin e lokaleve paguhet nga 1500 deri në 2849 euro dhe ka shumë shembuj të pagave të tilla. (INA)

TË FUNDIT
1 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
1 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
2 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
4 orë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet
9 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

ME TE LEXUARA

9 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
1 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
1 ditë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova
9 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
1 ditë
Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së

LEXO MË SHUMË

01000000-0aff-0242-4c1c-08dc7d636377_w408_r1_s

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Screenshot_2024-05-26-18-13-16-159_com.android.chrome-edit

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

FB_IMG_1716729618278

Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

INFO

NA NDIQ