Gjermania publikon listën e pagave bruto për 50 profesione

INA
INA

25 Maj, 2023

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë ka publikuar një listë të pagave mesatare bruto për 50 profesione.

Frizerët vazhdimisht marrin 1778 euro bruto në muaj, ndërsa teknikët e mekatronikës për automjete marrin rreth 1400 euro më shumë me një mesatare prej 3204 euro, transmeton Telegrafi.

Kujdestarët fitojnë më pak se mesatarja (4,105 euro) me një pagë bruto prej 3,559 euro në muaj.

Përmes kualifikimeve të ndryshme të trajnimit, mjekët (7,706 euro), avokatët (8,405 euro) dhe pilotët (8,739 euro) janë ndër përfituesit më të mëdhenj.

Punonjësit me formim profesional të përfunduar fitojnë mesatarisht 3,521 euro bruto në muaj.

Pa kualifikim profesional, nga ana tjetër, paga është 2817 euro. Me diplomë bachelor paga është 4551 euro, me master rreth 1600 euro më shumë (6188 euro). Paga mesatare e të punësuarve me doktoraturë është 8687 euro.

Këto janë pagat mujore bruto për 50 profesione në Gjermani:

Piloti 8739 euro

Avokati 8405 euro

Doktori 7706 euro

Gjyqtari 6981 euro

Analist financiar 6534 euro

Zhvilluesi 5541 euro

Nëpunës 5506 euro

Tregtar 5432 euro

PR menaxher 5388 euro

Punonjës bankar 5277 euro

Profesor (shkolla e mesme) 5188 euro

Oficer i sigurimit 4767 euro

Arkitekt 4747 euro

Farmacist 4714 euro

Redaktor 4598 euro

Teknik laboratori kimik 4463 euro

Agjent imobiliar 4447 euro

Dizajner 4409 euro

Konsulent tatimor 4355 euro

Hidraulik 3970 euro

Agjenci turistike 3894 euro

Zjarrfikës 3845 euro

Kontabilist 3773 euro

Nëpunës transporti 3729 euro

Punonjës zyre 3649 euro

Kujdestari 3559 euro

Përkthyes 3533 euro

Enterieri 3524 euro

Mekatronika e automjeteve 3204 euro

Murator 3172 euro

Instruktor shoferi 3124 euro

Depoist 2979 euro

Varrmmihës 2932 euro

Fizioterapist 2839 euro

Shofer profesionist 2868 euro

Shitësi 2813 euro

Dekorator enterieri 2793 euro

Bukëpjekës 2738 euro

Postier 2719 euro

Kujdestar i kafshëve 2632 euro

Nëpunës hotelerie 2593 euro

Kuzhinier 2590 euro

Arkëtar 2519 euro

Stafi i pastrimit 2329 euro

Estetik 2287 euro

Frizer 1778 euro.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

samir-mane

Samir Mane shiti 150 mln euro vila dhe apartamente vitin e kaluar

benzina-nafta

Çmimi i naftës ulet në bursa, Shqipëria në listën e 20 vendeve me çmimin më të shtrenjtë

vlora-bregdeti-shqiptar

Sa kushtojnë apartamentet në bregdetin e rajonit? Nga Shqipëria, në Mal të Zi, Kroaci dhe Greqi

austri

Përleshje mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri

EKONOMIA-PRODUKTIVE

Institucionet, 770 milionë euro dëm ekonomik dhe efekt negativ në buxhet nga parregullsitë

fatmir bytyqi

Forumi Energjetik i MEF-it 2023 / Bytyçi: Zgjedhjet që bëjmë sot në sektorin energjetik do të kenë ndikim të madh në të ardhmen e ekonomive tona

vatra

Tre breza tek Vatra ! Emocion dhe krenari…, “50-vjet nga Revolta e Spaçit”

benzina-nafta

Sot çmime të reja të derivateve të naftës

pem

4-mujori, eksporti i zarzavateve në vendnumëro, sezoni i mbarë nuk stimuloi prodhimin

INFO

NA NDIQ