Google do të fillojë të tarifojë për atë që përdorim çdo ditë?

Picture of INA
INA

08/04/2024

Nëse dëshironi kërkime më të mira kur përdorni Google, së shpejti mund t’ju duhet të paguani për të.

Kjo ka të bëjë me përdorimin e Inteligjencës Artificiale (AI) për të ndihmuar Google t’u përgjigjet më mirë pyetjeve tuaja (nëse, sigurisht, mendoni se AI do të jetë në gjendje t’ju ndihmojë kaq shumë).

Gjegjësisht, siç raporton FT, Google është duke menduar për një kërkim “premium” që do të përdorte inteligjencën artificiale gjeneruese dhe gazeta e quan këtë koncept “potencialisht kthesën më të madhe në biznesin e Google deri më tani”.

Si mund të funksionojë kjo në praktikë? Tre burime i thanë FT se janë duke u shqyrtuar opsione që përfshijnë “shtimin e disa veçorive të kërkimit të fuqizuara nga AI” në shërbimin premium, i cili tashmë ofron akses në asistentin Gemini AI për Gmail dhe Docs.

Gemini AI është përfshirë tashmë në shërbimin Workspace dhe ky chatbot i avancuar është gjithashtu i disponueshëm për abonentët që kanë Google One, kështu që spekulimet e reja mund të tregojnë se kërkimi me AI mund të jetë gjithashtu pjesë e Google One.

Vetë raporti i FT nuk jep detaje të mëtejshme konkrete se cilat janë planet aktuale të Google, dhe gjithçka që u është thënë nga kompania është një përsëritje e asaj që ofrojnë të gjitha shërbimet e AI. /Telegrafi/

TË FUNDIT
7 ditë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
1 javë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
1 javë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
2 javë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
2 javë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

INFO

NA NDIQ