Google do të përshpejtojë ndjeshëm transferimin e të dhënave midis telefonave celularë

Picture of INA
INA

08/05/2024

Google po punon për të përshpejtuar transferimin e të dhënave nga një pajisje në tjetrën.

Mjeti i transferimit të të dhënave në Android është përmirësuar me kalimin e kohës, por ka ende “vrima” në të gjithë procesin, kështu që nuk është aq i përsosur sa duhet, veçanërisht në krahasim me zgjidhjen e Apple.

Gjithashtu, kalimi midis markave të ndryshme duke u mbështetur në aplikacione të palëve të treta shpesh mund të rezultojë në probleme me transferimin e disa cilësimeve dhe të dhënave, prandaj preferohet përdorimi i mjetit të migrimit të të dhënave të Android.

Megjithatë, Android Authority shkruan se Google së shpejti do ta bëjë këtë proces shumë më të mirë dhe më të shpejtë. Ndoshta gjëja më e mirë është se përdoruesi do të jetë në gjendje të transferojë edhe pas konfigurimit të celularit të ri. Aktualisht, migrimi funksionon vetëm kur konfiguron një telefon të ri celular dhe funksionon me një lidhje me tel ose me valë ose bazuar në një kopje rezervë të “Diskut të Google”.

Një përmirësim tjetër është shpejtësia. Mjeti i përmirësuar do të përdorë protokollin e ri MultiTransportD2DTransport, i cili përdor Wi-Fi dhe lidhjen me tela njëkohësisht dhe rrit shpejtësinë e transferimit.

Përveç kësaj, çdo cilësim i bërë në këtë telefon celular nuk do të anulohet kur transferoni të dhëna pas konfigurimit të pajisjes dhe gjithashtu do të jetë i mundur transferimi i të dhënave nga një pajisje që përdoruesi ka përdorur më parë për të kopjuar të dhënat. Këto janë disa kufizime që duhen mbajtur parasysh.

Gjithsesi, ky është një lajm i mirë për përdoruesit e Android pasi Vegla e Rivendosjes së të Dhënave me të vërtetë kishte nevojë për disa përmirësime, kështu që këto ndryshime duken mjaft mirë.

TË FUNDIT
12 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
12 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
12 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
12 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
1 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

ME TE LEXUARA

1 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?
12 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
12 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
12 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
12 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

LEXO MË SHUMË

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

INFO

NA NDIQ