Guterres bën apel për armëpushim në Gaza gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit

ina-online
ina-online

11/03/2024

Në një kohë të shenjtë për besimtarët muslimanë, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka bërë një apel të fuqishëm për ndërprerjen e dhunës në Gaza gjatë muajit të Ramazanit.

Duke theksuar vazhdimin e dhunës pavarësisht fillimit të muajit të agjërimit, Guterres ka kërkuar që të gjitha palët të respektojnë frymën e paqes dhe solidaritetit që simbolizon Ramazani, duke hequr pengesat dhe duke lejuar shpërndarjen e ndihmave humanitare.

Në një deklaratë të dhënë së fundmi, ai ka bërë thirrje për lirimin e pengjeve të mbajtur nga Hamasi dhe ka shprehur nevojën urgjente për veprime konkrete për të shmangur më shumë humbje jetësh.

“Sytë e botës janë të fokusuar në Gaza, dhe është detyra jonë të veprojmë tani për të ndalur vdekjet e mëtejshme,” ka shtuar Guterres, duke u bërë zëri i shpresës dhe humanizmit në këtë periudhë sfiduese.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

INFO

NA NDIQ