Ibrahimi: E kuptojë LSDM-në dhe VMRO-në të jenë kundër, por çuditem pse partitë shqiptare kanë frikë nga Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2023

Zeqirija Ibrahimi në emisionin “Top Tellma” tha se asociacionin të cilin ai e propozon do të miratohej në bazë të kushtetues dhe ligjit për vetëqeverisje lokale.

Ai tha se e kupton që LSDM dhe VMRO-DPMNE janë kundër këtij propozimi, por nuk e kupton se pse BDI dhe partitë tjera janë kundër.
“Serbët janë në Kosovë 4 deri në 5 për qind, ndërsa shteti është definuar si shtet i qytetarëve të Kosovës, pra nuk është sikurse tek ne një hierarki populli maqedonas si dhe bashkësitë, ndërsa sipas konventave bashkësitë llogariten si minoritet. Puna tjetër, kushtetua tjetër e vendos në nivel të njëjtë gjuhën shqipe dhe serbe, në Kushtetutën tonë përdorët një eufemizëm i tërë në mënyrë që të mos përmendet fjala gjuha shqipe. Dhe përkundër këtij korpusi i të drejtave për serbët, ata insistojmë edhe për asociacion të komunave me shumicë serbe. Tani, nëse në Shkup përmendet sintagma komuna shqiptar, kjo krijon nervozë. Unë i kuptojë edhe LSDM dhe VMRO por unë çuditem me partitë shqiptare që ata kanë frikë. Kjo është për të ardhur keq. Çfarë i pengojnë komunat shqiptare partive shqiptare”, u shpreh Ibrahimi.

TË FUNDIT
41 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës
11 orë
Temperaturat kapin ekstremin 42 gracë C, parashikimi i motit për këtë javë
1 ditë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
9 orë
Kompanitë e sigurimit në Shqipëri ja sa miliona euro fituan gjatë 2023
1 ditë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
11 orë
“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump
1 ditë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ