Ibrahimi: E kuptojë LSDM-në dhe VMRO-në të jenë kundër, por çuditem pse partitë shqiptare kanë frikë nga Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28 Shkurt, 2023

Zeqirija Ibrahimi në emisionin “Top Tellma” tha se asociacionin të cilin ai e propozon do të miratohej në bazë të kushtetues dhe ligjit për vetëqeverisje lokale.

Ai tha se e kupton që LSDM dhe VMRO-DPMNE janë kundër këtij propozimi, por nuk e kupton se pse BDI dhe partitë tjera janë kundër.
“Serbët janë në Kosovë 4 deri në 5 për qind, ndërsa shteti është definuar si shtet i qytetarëve të Kosovës, pra nuk është sikurse tek ne një hierarki populli maqedonas si dhe bashkësitë, ndërsa sipas konventave bashkësitë llogariten si minoritet. Puna tjetër, kushtetua tjetër e vendos në nivel të njëjtë gjuhën shqipe dhe serbe, në Kushtetutën tonë përdorët një eufemizëm i tërë në mënyrë që të mos përmendet fjala gjuha shqipe. Dhe përkundër këtij korpusi i të drejtave për serbët, ata insistojmë edhe për asociacion të komunave me shumicë serbe. Tani, nëse në Shkup përmendet sintagma komuna shqiptar, kjo krijon nervozë. Unë i kuptojë edhe LSDM dhe VMRO por unë çuditem me partitë shqiptare që ata kanë frikë. Kjo është për të ardhur keq. Çfarë i pengojnë komunat shqiptare partive shqiptare”, u shpreh Ibrahimi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

mesi-paris

FOTO/Takimi sekret për Messi-n, i ati i yllit argjentinas bisedë me Presidentin Laporta

INFO

NA NDIQ