Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

Picture of ina-online
ina-online

17/04/2024

Gazeta Yediot Ahronot citoi sot një ish-komandant ushtarak izraelit të ketë thënë se Izraeli shpenzoi deri në pesë miliardë shekelë (rreth 1.35 miliardë dollarë) të shtunën mbrëma për të kundërshtuar një sulm të nisur nga Irani duke përdorur qindra dronë dhe raketa.

Ram Aminah, një ish-këshilltar ekonomik i shefit të shtabit të Izraelit, tha se sulmi iranian i kushtoi Izraelit midis katër dhe pesë miliardë sikla (midis 1.08 miliardë dollarë dhe 1.35 miliardë dollarë) dhe shpjegoi se çmimi përfshinte vetëm rrëzimin e dronëve dhe raketave, dhe jo humbjet në terren, për të cilat ushtria deklaroi më parë ishin më të vogla.

Aminah shpjegoi se çdo raketë nga sistemi Arrow, që synonte raketat balistike, kushton rreth 3.5 milionë dollarë, ndërsa çdo raketë nga sistemi Rod of David për të kapur raketat e lundrimit kushton rreth 1 milion dollarë, përveç kostove për marrjen në ajër të avionë që kishin për detyrë të rrëzonin dronët.

Aminah, nga ana tjetër, llogarit se Irani përbënte vetëm rreth dhjetë për qind të shpenzimeve të Izraelit.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari zbuloi se rreth 350 raketa dhe dronë u lëshuan nga Irani në Izrael dhe konfirmoi se 99 për qind e tyre u kapën.

Hagari përmendi dëmtimin e vogël të bazës ajrore Nevatim, në Beersheba, në jug të Izraelit, dhe shtoi se 25 nga 30 raketat e lundrimit të lëshuara u kapën dhe vetëm një numër i vogël nga më shumë se 120 raketat balistike hynë në territorin e Izraelit.

TË FUNDIT
2 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
10 orë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
2 ditë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!
2 ditë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 ditë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

10 orë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
2 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

LEXO MË SHUMË

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Narendra Modi

Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

INFO

NA NDIQ