Jürg Sprecher: Diaspora kosovare është komunitet i madh në Zvicër

INA
INA

21/03/2024

Diaspora shqiptare në Zvicër luan rol të rëndësishëm në shtetin zviceran me punën e saj, por edhe më shumë në ekonominë kosovare, veçmas në remitencat e dërguara në vendlindje, shkruan albinfo.ch.

Lidhur me rolin e saj, ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jürg Sprecher, e komenton kontributin e kosovarëve në Zvicër dhe në Kosovë.

“Diaspora kosovare është komuniteti më i madh i të huajve në Zvicër pas qytetarëve nga vendet e BE/EFTA. Si rrjedhojë, ato luajnë një rol të rëndësishëm jo vetëm në ekonomi, por edhe në sport, kulturë dhe politikë”, shprehet ai.

Sipas tij, “fakti që kjo ka ndikim në Kosovë është edhe i natyrshëm dhe i mirëpritur. Zvicra vlerësohet të jetë vendi i dytë më i rëndësishëm i origjinës (pas Gjermanisë) për dërgesat në Kosovë. Remitencat nga Zvicra përbëjnë rreth 2.5% të PBB-së së Kosovës”, thotë ai. /Albinfo.ch

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

zvicer zurich cyrih

Universiteti i Cyrihut tërhiqet nga renditja ndërkombëtare e universiteteve

zvicer-1

Gjeneva mund të kërkojë taksi elektrike nga viti 2030

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

qeveria kosoves prishtine

Kosovë: Hapet platforma për regjistrimin e diasporës

skare

25 mijë euro gjobë nëse kapeni duke bërë skarë në tarracën tuaj

INFO

NA NDIQ