Ka ndërruar jetë poetja dhe studiuesja Lindita Ahmeti!

Picture of INA
INA

09/04/2024

Mëngjesin e 9 prillit, pa pritur ka ndërruar jetë Lindita Ahmeti, poetja dhe studiuesja nga Shkupi.

Njoftimin e për humbjen e saj e ka bërë të ditur babi i saj Xhabir Ahmeti.

Ai në rrejtët sociale ka shkruar: “Lajm i tmerrshëm. E humbëm edhe vajzën tonë të mrekullueshme Linditën para një gjysmë ore”.

Bota letrare, miqtë dhe familjarët janë në shok, pasi vdekja ka ndodhur papritur.
Ngushëllime dhe vlerësime të mëdha shprehen në rrjetet sociale për humbjen kaq befas.

Lindita Ahmeti kishte 50 vjeç, kishte studiuar në Fakultetin Filologjik në Universitetin e Shkupit dhe ishte e punësuar pranë Institutit për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup. Është autore e disa botimeve, kurse poezia e saj konsiderohet si ndër më të veçantat në letërsinë moderne shqipe.

Është fituese e përplot çmimeve dhe mirënjohjeve.

Lindita Ahmeti ishte motra e aktorit të ndjerë Luran Ahmeti dhe vajza e shkrimtarit Xhabir Ahmeti.

TË FUNDIT
3 orë
Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë
5 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
9 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
9 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
11 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

ME TE LEXUARA

13 orë
Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj
12 orë
Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së
11 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku
11 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
11 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
‘The Guardian’: Pse Sunak e çoi Britaninë papritur në zgjedhje?

LEXO MË SHUMË

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Merita Koxhaxhiku

Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

gir-geer-euroambasadori

Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së

Kuvendi_Koordinim-780x470-1

Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj

INFO

NA NDIQ