Këshilli Gjyqësor, protestë për paga

Picture of INA
INA

07/06/2023

Përmes një proteste, të punësuarit e shërbimeve profesionale të Këshillit Gjyqësor sot kërkuan sigurimin e mjeteve financiare për pagesën e shtesave të pagave në shumën prej 30 për qind dhe nënshkrimin e aneks marrëveshjes për ndryshim të marrëveshjes kolektive. Ata paralajmëruan se do të protestojnë çdo ditë në kohë pauze në qoftë se këto kërkesa nuk pranohen, pasi siç thonë, janë vetëm 30 të punësuar ndërsa përkundër punës që e bëjnë, pagesat i kanë shumë të ulëta.

“Konsiderojmë që kërkesat tona janë reale dhe nuk do të nxisin komplikime të mëdha financiare sepse bëhet fjalë për vetëm 30 të punësuar në shërbime, ne, të punësuarit e Këshillit Gjyqësor të RMV-së, si organ i pavarur dhe më i larti në gjyqësor jemi me pagat më të ulëta në krahasim me administratën gjyqësore, jemi të vendosur në situatë më të pa lakmueshme, sepse për të njëjtit dy herë është lejuar rritja e pagave, kështu që në këtë moment, administrata gjyqësore merr 35 për qind pagë më të lartë se sa ne”, tha Azbie Bekir, Organizimi Sindikal i Këshillit Gjyqësor. /Alsat.mk

TË FUNDIT
7 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
10 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

ME TE LEXUARA

13 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
20 orë
Haziri: Me Trumpin kthehet marrëveshja e 3 shtatorit 2020, kjo e pret Kosovën
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
17 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
11 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
20 orë
Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë
7 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
17 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
11 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4534

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

INFO

NA NDIQ