Anulohet gjykimi ndaj Ramiz Merkos

Picture of INA
INA

26/04/2024

Në sallën e Gjykatës Themelore të Strugës nuk u paraqit Ramiz Merko, i cili sot duhej të vijë për rastin e blerjes së automjetit luksoz Audi A6 me vlerë 70 mijë euro dhe tre vetura të tjera për nevoja të komunës. Nuk erdhi as avokati i tij, Igor Petkovski. Fillimi i procesit gjyqësor me kërkesë të mbrojtjes është shtyrë, për shkak të një hetimi të gjerë për rastin. Dënimi me burgim për këtë vepër është nga një deri në pesë vjet.

“Akuza është për veprën e keqpërdorimit të pozitës zyrtare. Ne besojmë se ka vepër. Do ta mbështesim aktakuzën e paraqitur nga Prokuroria Themelore-Shkup”, deklaroi Nikolla Jolevski – prokuror publik.

Në aktakuzën ndaj Merkos thuhet se blerja është bërë në kohën kur komuna ka pasur llogari të bllokuar.

“Në kundërshtim me parimet e ligjshmërisë dhe integritetit, si dhe në kundërshtim me interesin publik, në kushtet kur komuna kishte borxhe të papaguara dhe xhirollogari të bllokuar, i akuzuari ka blerë katër automjete me vlerë prej rreth 114.000 euro, duke përfituar kështu leverdi pronësore për bartësin e prokurimit publik”.

Avokati Petkovski thotë se më 18 prill ka kërkuar shqyrtim të lëndës dhe marrjen e provave, por nuk i kanë marrë për arsye teknike.

“Qëllimi ynë nuk është ta shtyjmë atë, por qëllimi është që kur t’i shohim provat e prokurorisë, të kundërshtojmë provat e mbrojtjes me të cilat do t’i kontestojmë ato prova dhe do të vërtetojmë tezën se nuk ka përgjegjësi nga ana e kryetarit të komunës në lidhje me këtë çështje”, u shpreh Igor Petkovski- avokat i Ramiz Merkos.

“Gjykimi për automobilin luksoz “Audi” të kryetarit aktual të Strugës, Merko, është shtyrë për më 3 qershor. Gjykimi vjen gati 10 muaj pasi Merko u vendos në listën e zezë të Amerikës dhe u shpall persona “non grata” nga Departamenti amerikan i shtetit”, raporton Miki Trajkovski gazetar.

Merko më 22 maj duhet të paraqitet para gjykatës për vepër tjetër, Prokuroria hapi rast edhe për emërimin e paligjshëm të ushtruesit të detyrës në shkollën fillore në fshatin Labunishtë.

TË FUNDIT
2 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM
3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
17 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
17 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
17 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
23 orë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
17 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
23 orë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
17 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

LEXO MË SHUMË

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ