Kryeministri polak paralajmëron për luftë në Evropë

INA
INA

29/03/2024

Donald Tusk, kryeministri i Polonisë

Kryeministri polak, Donald Tusk ka dhënë një paralajmërim të hapur se Evropa ka hyrë në një “epokë të paraluftës” dhe nëse Ukraina mposhtet nga Rusia, askush në Evropë nuk do të jetë në gjendje të ndihet i sigurt.

“Nuk dua të tremb askënd, por lufta nuk është më një koncept nga e kaluara”, tha ai për mediat evropiane. “Është e vërtetë dhe filloi më shumë se dy vjet më parë”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Vërejtjet e tij erdhën pasi një breshëri e re e raketave ruse në shënjestër të Ukrainës. Rusia ka intensifikuar bombardimet e saj ndaj Ukrainës javët e fundit.

Tusk, ish-president i Këshillit Evropian, tha se presidenti rus, Vladimir Putin kishte fajësuar tashmë Ukrainën për sulmin xhihadist në Bashkinë Crocus të Moskës pa asnjë provë dhe “duket se ndjen nevojën për të justifikuar sulmet gjithnjë e më të dhunshme ndaj objektivave civile në Ukrainë”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

ari-stoli

Ari arrin çmim rekord

donaldtrump

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

Putin

Putini po humbet afër 1,000 ushtarë në Ukrainë çdo ditë, Inteligjenca Britanike sjell detajet, tregon pasojat për Rusinë

Vucic-Macron

Sonte takimi i madh Macron-Vuçiq, Franca e qartë me Serbinë për Kosovën

david cameron

Cameron: Mbështetja britanike për Izraelin nuk është e pakushtëzuar

INFO

NA NDIQ