Kryeministri Xhaferi e vizitoi Qendrën Memoriale në Prekaz (VIDEO)

ina-online
ina-online

06/03/2024

Sot, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në kuadër të vizitës në Kolegjin AAB në Prishtinë, ishte edhe në qytezën e Prakazit, ku gjendet Qendra Memoriale „Adem Jashari”, për të shprehur edhe nderimet personale me vënien e luleve të freskëta mbi varret e viktimave eshtrat e të cilëve pushojnë atje.

Bëhet fjalë për 56 anëtarë të familjes Jasharaj, të cilët më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998, u vranë në pragun e shtëpive të veta, në luftën për liri dhe pavarësi të atdheut.

Njëherazi, Kryeministri Xhaferi i vizitoi edhe një pjesë të anëtarëve të familjes Jashari që janë kujtim i gjallë i atyre ditëve jashtëzakonisht të rëndësishme të historisë së Republikës së Kosovës.

Këto janë data me të cilat shënohet Epopeja e UÇK-së dhe kjo Qendër Memoriale është vendi kah i cili drejtohen numër shumë i madh i qytetarëve dhe mërgimtarëve të cilët i shprehin nderimet e veta ndaj këtij përkujtuesi të luftës për liri.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

INFO

NA NDIQ