LSDM: 27 Prilli është kujtim i përgjakshëm i regjimit të DPMNE-së

Picture of INA
INA

27/04/2024

27 Prilli është data më e zezë në historinë e demokracisë maqedonase, është kujtim i përgjakshëm i regjimit të DPMNE-së, njoftoi LSDM.

“Më 27 prill 2017, banditë të armatosur, të nxitur nga DPMNE, hynë në Kuvend duke u përpjekur të vrisnin deputetë, të plagosnin gazetarë dhe punonjës të Kuvendit, të kërcënonin rendin kushtetues, e çuan shtetin në prag të luftës civile.
Kujtimet e fytyrave të përgjakura të deputetëve, të sulmuar me shkopinj e karrige, shkulja e flokëve, tërbimi i dhunuesve, që thyen dhe shkatërruan gjithçka kishin përpara në tempullin e demokracisë, janë ende të freskëta edhe pas shtatë vitesh.

Banditë kanë pasur mbështetje edhe nga Hristijan Mickoski, i cili atë ditë ishte para Kuvendit të Maqedonisë.

Në vend të faljes dhe dënimit, Mickoski është në mbrojtje të kriminelëve të dënuar të së Enjtes së Përgjakshme.

Në DPMNE nuk ka ndryshuar asgjë. Është e njëjta parti që kërkon të shkelë sërish lirinë, demokracinë, të bëjë llogari me kundërshtarët, të përhapë urrejtje dhe përçarje mes qytetarëve.

LSDM-ja bashkë me qytetarët nuk do të lejojë që 27 prilli të harrohet, nuk do të lejojë më kurrë.

Me votimin e LSDM-së dhe Koalicionit më 8 maj, qytetarët votojnë për liri, demokraci dhe vlera evropiane”, thuhet në njoftim.

TË FUNDIT
53 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

19 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
19 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
23 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
19 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ