Lajm i mirë për kreditë, ja kur pritet ulja e normës së interesit?

ina-online
ina-online

19/03/2024

Anëtari i Këshillit Drejtues të Bankës Qendrore Evropiane (ECB), Pablo Hernandez de Cos tha se në qershor të këtij viti pret një ulje të normës së interesit të kredive, nëse inflacioni vazhdon të bjerë me ritmin aktual.

“Njoftimi i javës së kaluar se arritëm objektivin tonë për ta çuar inflacionin në 2 për qind është në përputhje me një ulje të pashmangshme të normave të interesit, që ndoshta mund të ndodhë në qershor”, tha Hernandez de Cos, i cili është edhe guvernatori i Bankës së Spanjës.

Më pas, ulja e parë e normës mund të vijë nëse parashikimet kryesore vazhdojnë të përmbushin objektivat në muajt e ardhshëm, tha ai në një intervistë me revistën “El Periodico”.

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde tha në fillim të këtij muaji se kishte një ngadalësim të caktuar të çmimeve të konsumit, por ajo nuk ishte mjaft e sigurt për të njoftuar lehtësimin monetar.

Anëtarët e tjerë të Këshillit Drejtues të BQE-së po përmendin më shpesh mundësinë e uljes së normave të interesit dhe njëri prej tyre, Yanis Stournaras, kërkon edhe dy ulje para pushimit të rregullt vjetor në gusht. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

banka-popullore-800x445-780x439-1

Lehtësim të politikës monetare, në gjysmën e dytë të vitit

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

alkaloid-780x470-1

Alkaloid sërish shpallet kompania më e dëshirueshme për të punuar

nxemje-qendrore- ngrohje780x439-1

Për shkak të kushteve atmosferike do të vazhdohet sezona e ngrohjes në Shkup

Marko-Bislimovski-780x439-1

Bislimoski: Ngjarjet në mes Iranit dhe Izraelit do të ndikojnë në çmimin e derivateve të naftës

Banka-Boterore-600x360-1

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni e Prishtina

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

INFO

NA NDIQ