Lavrov: SHBA-të duan të shkatërrojnë Rusinë njësoj si Hitleri me hebrenjtë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

SHBA vazhdon traditën e saj koloniale për të nënshtruar të gjithë dhe për të jetuar në kurriz të të tjerëve”. Ministri i Jashtëm i Moskës, Sergei Lavrov ka hedhur akuza ndaj Perëndimit ndërsa thotë se qëllimi i Uashingtonit është ta shtypë ekonomikisht vendin e tij, Rusinë.

“Perëndimi mbështet Ukrainën për t’i dhënë fund “çështjes ruse”, Von der Leyen tha se rezultati i luftës duhet të jetë disfata e Rusisë dhe një disfatë e tillë që nuk do të rimëkëmbet për dekada. A nuk është ky racizëm, nazizëm dhe një përpjekje për të zgjidhur çështjen ruse? Fjalë që bëjnë jehonë zgjidhja përfundimtare e çështjes hebraike, Holokausti i nazistëve kundër hebrenjve”, shprehet Lavrov.

Nga ana tjetër, Ministri i Jashtëm i Moskës Sergei Lavrov përgënjeshtroi lajmin që Rusia refuzon të negociojë me Ukrainën.

“Teza se Rusia refuzon të negociojë për Ukrainën është një gënjeshtër, Moska do të vazhdojë ta mohojë atë. Përshkallëzimi i konfliktit është i dukshëm, është si një top bore dhe fajin e ka Perëndimi, i cili nuk mund të qetësohet”, vijon të akuzojë Lavrov.

Komisioni i BE-së ndodhet në Kiev ku sot do të mbajë një samit me të gjithë qeverinë ukrainase. Takimi i paraprin samitit të nesërm BE-Ukrainë./rtsh.al/

TË FUNDIT
20 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
1 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
4 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
1 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
20 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

LEXO MË SHUMË

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

INFO

NA NDIQ