“Lista e zezë” e Shkupit / SHBA pritet të shpallë ‘non grata’ disa zyrtarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

Lufta kundër korrupsionit mbetet në fokus të shteteve te bashkuara edhe ne Maqedonine e Veriut.Ambasadorja amerikane në Shkup, Anxhela Ageler ka konfirmuar për mediat vendase ekzistencën e një “liste të zezë” me persona të tjerë që pritet të shpallen “non grata” nga Uashingtoni.

“Qëndroj pas asaj që thash para disa ditëve dhe vlerësoj se është e vërtetë. Megjithatë, informacionet duhet të vijnë nga Uashingtoni. Nuk mund të jap afate kohore, e as shifra se sa do të zbulohen. Ekzistojnë më shumë lista, konform të cilave hetohen personat në kontekste të ndryshme lidhur me korrupsionin. Të gjithë ata hetohen që të sanksionohen në mënyrë adekuate.”

Shkupin një ditë më parë e vizitoi edhe Koordinatori për Antikorrupsion në Departamanetin Amerikan të Shtetit, Riçard Nefju, por ambsadorja Ageler, bëri të ditur se diplomati i lartë nuk kishte ardhur për të bërë publik emrat e personave që do të jenë në “listën e zezë” amerikane.

“Ai nuk është këtu për të zbuluar emra për “listën e zezë”. Këtu është për të diskutuar proceset, sanksionet, protokollet që qeveria e SHBA-ve ka për çështje të korrpsionit”

Në Prill të vitit 2022, Shtetet e Bashkuara vendosen sanksione ndaj shtatë personave si të përfshirë në vepra korruptive. Në mesin e tyre ishin edhe ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, dhe ish-drejtori i policisë sekrete, Sasho Mijallkov.

TË FUNDIT
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
4 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
5 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
5 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

ME TE LEXUARA

23 orë
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
5 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku
1 ditë
Escobar: BE-ja dhe SHBA-të ia bënë të qartë qëndrimin e tyre Siljanovskës! VMRO-DPMNE garanton se do të mbetet e përkushtuar në rrugën europiane
21 orë
KSHZ del me rezultatin përfundimtar të rivotimit në njësitë 5 dhe 6
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
1 ditë
Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës
21 orë
Gjimshiti, shqiptari i parë që fiton Europa Ligën

LEXO MË SHUMË

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Merita Koxhaxhiku

Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

gir-geer-euroambasadori

Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së

Kuvendi_Koordinim-780x470-1

Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj

Screenshot_20240523-132104~2

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

arben taravari

Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

INFO

NA NDIQ