Lufta në Ukrainë, beteja intensive po zhvillohen në Bakhmut ndërsa Finlanda konsideron dërgimin e aeroplanëve luftarakë në Kiev

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/03/2023

Luftimet intensive vazhduan për qendrën e qytetit lindor të Ukrainës, Bakhmut, vendi i betejës më të gjatë dhe më të përgjakshme që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë.

“Njësitë e sulmit të [grupit paraushtarak rus] Wagner po sulmojnë nga disa lokacione, duke u përpjekur të thyejnë mbrojtjen e trupave tona dhe të avancojnë në rrethet qendrore”, tha të hënën Oleksandr Syrsky, një komandant i forcave tokësore ukrainase në Bakhmut.

“Sa më afër qendrës së qytetit, aq më të vështira janë luftimet dhe ka aq më shumë artileri”, ka thënë Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit paraushtarak Wagner.

Të dielën, ai e përshkroi gjithashtu situatën në qytet si “të vështirë, shumë të vështirë, me armikun që lufton për çdo metër”.

Qyteti, i cili kishte një popullsi të paraluftës prej rreth 70,000 banorësh, ka qenë epiqendra e luftimeve në frontin lindor për muaj të tërë, edhe pse rëndësia e tij strategjike është e diskutueshme nga ekspertët.

Ndërkohë kryeministrja finlandeze Sanna Marin tha të hënën se ishte e hapur për diskutime për t’i dhënë Ukrainës aeroplanë luftarakë F-18.

Ushtria ukrainase ka kërkuar F-16, aeroplanët më të disponueshëm të prodhuar nga Amerika, të cilët gjithnjë e më shumë po zëvendësohen me modele më të reja.

Dhe në dhjetor, Finlanda njoftoi se do të porosiste 64 F-35A nga prodhuesi amerikan Lockheed Martin.

“Ukraina ka nevojë për pajisje edhe më të rënda… çështja tjetër e madhe janë aeroplanët luftarakë dhe mbrojtja ajrore, më gjerësisht”, citohet të ketë thënë Marin.

TË FUNDIT
18 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
1 ditë
The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE
1 ditë
Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)
2 ditë
Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani
2 ditë
Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

ME TE LEXUARA

18 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

LEXO MË SHUMË

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

sudan varferi

Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Makron Macron

The Observer për zgjedhjet franceze: Emmanuel Macron po luan një lojë të rrezikshme

putin-zelenski

Zelensky: Putin nuk do ta përfundojë luftën

haxh-meke

14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

INFO

NA NDIQ