Maqedoni/Mbi 53 milionë euro fitime nga pikë-pagesat rrugore gjatë 2022

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

Mbi 53 milionë euro janë fitimet për vitin 2022 të Ndërmarrjes Publike “Rrugët Shtetërore” nga të hyrat e mbledhura nga pikë-pagesat rrugore. Sipas të dhënave të ndërmarrjes, vitin e kaluar në dy korridoret kryesore “8” dhe “10D” kanë kaluar mbi 52 milionë automjete, raporton Portalb.mk.

Me rastin e 4 Majit, shënimit të Ditës së shërbimit pagesor, ndërmarrja informoi se në vitin 2019 për herë të parë u bë operative edhe pagesa elektronike e taksës rrugore, e cila shënon rritje të vazhdueshme si në shitjen e pajisjeve elektronike ashtu edhe në rimbushjen e tyre.

“Sa i përket komunikacionit të realizuar në dy Koriidoret kryesore – Korridorin 8 dhe Korridorin 10d, në vitin 2022 gjithsej kanë kaluar 52 milionë automjete të të gjitha kategorive. Një komunikacion i tillë NPRRSH-së i solli të hyra rekorde me mbi 53 milion euro, që paraqet rritje të të hyrave të realizuara për 15%. Për vitin aktual 2023, projeksionet janë në rritje dhe presim të hyra prej rreth 56 milion euro”, informuan nga Rrugët Shtetërore”.

Në vitin 1987, në Maqedoninë e Veriut janë lëshuar në përdorim tre pika-pagesore.

Ndryshe, drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore, Ejup Rustemi, së bashku me zëvendësdrejtorin e NPRRSh-së, Bllagojçe Tërpevski, si dhe me ministrin e Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski, sot kryen inspektim në punën e shërbimit pagesor të pikës-pagesore “Pertovec”, me çka u shënua 4 maji – Dita e shërbimit pagesor.

 

 

TË FUNDIT
31 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
3 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
6 orë
Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nikollovski: Nuk ka Zëvendëskryeministër të Parë, gjithë zëvendëskryeministrat do të jenë të njëjtë
11 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Vendi nuk është i përgatitur të përballet me luftën kundër zjarreve
8 orë
Bekteshi: Ky është ekipi im që menaxhoi krizat më të mëdha në vend (foto)
2 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
13 orë
Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe
1 ditë
Mickoski propozoi ligj me të cilin ndalohet shtrenjtimi i rrymës: Mbaroi koha e rritjes dramatike të çmimit
11 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
1 ditë
Gashi priti Konjufcën në Kuvend

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ