Mariçiq: Nuk e kemi problem që bullgarët të përfshihen në Kushtetutë, por procesi është më i gjatë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Bisedimet me Bullgarinë dhe një marrëveshje e mundshme do të shkaktojnë reagime nga opozita. Duke qenë se tema është e ngjashme, narrativa është e ngjashme, është për t’u habitur që opozita nuk ka reaguar deri më tani, tha zv. kryeministri Bojan Mariçiq për “Utrinski Brifing”.

“Opozita është vetëm deklarative për NATO-n dhe BE-në, por kur duhet të vendosim deklarativisht, opozita hesht. Kjo nuk është një situatë ku mund të qëndroni neutral. Vetë fakti që ata heshtin për këtë çështje do të thotë që ata bëjnë llogaritje duke shprehur mendimin për një çështje të rëndësishme”, thotë Mariçiq, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Muajin e kaluar ka pasur komunikim intensiv mes qeverive të Maqedonisë dhe Bullgarisë, përkujton Mariçiq, por nuk ka nevojë të kalkulohet dhe të përfitohet politikisht.

“Synimi ynë është që të gjitha çështjet me Bullgarinë t’i vendosim në një dokument që do t’i përcaktojë të gjitha çështjet, në mënyrë sa më të detajuar dhe që do të dëshmohet nga BE-ja, me çka do të heqin bllokadën për fillimin e negociatave.

Nuk e kemi problem që bullgarët të përfshihen në Kushtetutë, por është një proces më i gjatë. Çfarëdo që të biem dakord me Bullgarinë do të marrë kohë për t’u zbatuar, asgjë nuk ndodh brenda natës. Dhe opozita duhet të ndihmojë, të arrihet një konsensus dhe t’i zgjidhë këto çështje”, thotë Mariçiq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ