BETEJA POLITIKE E 8 MAJIT

Picture of INA
INA

26/04/2024

Jo, analist teknefes, i shëtitur nëpër poste politike partiake, dhe redaksi të institucioneve në shtetin e “përbashkët” me vende pune dhe honorare marramendëse. Shqiptarët, nuk duhet ta bojkotojnë rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me zgjedhjet parlamentare! Nëse, gabuan Partitë Politike Shqiptare që në zgjedhjet presidenciale dolën me dy kandidatë shqiptar, nuk duhet të gabojnë dhe t’i humbin edhe zgjedhjet parlamentare. Edhe pse kësaj radhe nuk është për “president” një kandidat shqiptar, patjetër duhet ta vazhdojnë betejën politike në institucionet e shtetit të “përpashkët”, e jo në rrugë me protesta paqesore. Pakrëndsi ka për popullin shqiptar, cili kandidat maqedonas i kujt partie politike maqedonase do të jetë president. Kur dihet, se: në rrethin e dytë janë edhe zgjedhjet parlamentare. Pse, ta bojkojtojnë rrethin e dytë për zgjedhjen e presidentit të Republikës të Maqedonisë Veriut?! Nuk është, president “shqiptar musliman”. Apo?!…

Politikanë të dalldisur, dhe ju “analistë politik” të arratisur pas posteve partaike e pasurisë, duhet t’i lini të lirë shqiptarët si votues për votën e tyre demokratike. Pakrëndësi ka, se: i kemi në garë rrethin e dytë dy kandidatë maqedonas: Gordana Siljanovska dhe Stevo Pendarovski. Fajin, nuk na e ka populli maqedonas, por politikanët kryeneq shqiptarë, që vite me radhë janë në pushtet dhe opozitë, të cilët e humbën edhe këtë fushëbetejë politike historike në zgjedhjet presidenciale, dolën krye më vete përmejdani me dy kandidatë shqiptarë “muslimanë”. Tashti, sipas “analistit politik” duhet t’i humbim edhe zgjedhjet parlamentare?! Populli thotë: njeriu në

jetë meson nga gabimet e tij personale. Punë tjetër është ajo, se: Partitë Politike Shqiptare, ende nuk mësojnë nga gabimet e tyre teknefese politike.

Shkaku, se: Dje, mu ti si “analist politik” gjatë Luftës të UҪK -ës (2001), dole edhe kundër UҪK -ës në mjetet e informacionit. Veten e ke këmbekrye te romani luftës “Me tre varre” (2002). Nuk e ke fajin ti si “analist politik”, po partitë politike shqiptare në pushtet e opozitë, që edhe sotekësajdite, ende të shëtisin me vende pune nëpër institucionet e shtetit të “përbashkët”.

Eçuditshme?! Vetëm Partitë Politike Shqiptare, ende nuk mësojnë nga gabimiet historike…

TË FUNDIT
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
4 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
6 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
6 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

12 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
11 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
4 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

sunaj-raimi

Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

INFO

NA NDIQ