Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta

Picture of INA
INA

18/04/2024

Punonjësit e institucioneve të kulturës nga nesër nisin protestat, të cilat nuk do të ndalen deri në pagesën e pagës së muajit mars në përputhje me marrëveshjet kolektive.

Siç njoftoi në konferencën e sotme kryetarja e Sindikatës së punëtorëve të kulturës Vera Atanasovska, paditë për vonesë në pagesën e pagave janë në proces.

Protestat do të zhvillohen çdo ditë nga ora 13:00 para Ministrisë së Kulturës.

“Nuk është paguar paga për muajin mars në kulturë. Janë shkelur të gjitha afatet ligjore dhe tre mijë punonjës të kulturës nuk janë paguar ende. Më telefonuan nga zyra e ministres së Kulturës ku më thanë se sot në orën 13 duhet të kemi një takim në Ministrinë e Financave. Nuk jam e informuar se për çfarë do të bëhet takimi, por menjëherë më pas kam marrë telefonata nga institucionet e kulturës se punonjës të Ministrisë së Kulturës kanë thirrur institucionet dhe kanë thënë se paga duhet të paguhet pa u përshtatur sipas kontratës kolektive”, theksoi Atanasovska në konferencën për shtyp para Ministrisë së Kulturës.

Sipas Atanasovska, për pak ditë do të mbeten pa sigurim shëndetësor tre mijë punonjës të kulturës dhe familjet e tyre.

“Edhe sot, më 18 prill, nuk ka ende pagë për muajin mars. Të gjithë e dimë shumë mirë që sa herë që zbatohen marrëveshjet kolektive dhe bëhen premtime financiare, ato duhet të harmonizohen me Ministrinë e Financave. Ndërsa ministrja e kulturës më 1 prill nga i njëjti vend premtoi rritje pagash për muajin mars nëse më parë nuk kishte rënë dakord për të njëjtën rritje me ministrin e financave, tani kush e ka fajin për mospagesën e pagave në kulturë”, shtoi Atanasovska.

Sipas Atanasovska, kjo jo vetëm që kërcënon jetesën e atyre që janë të përkushtuar ndaj artit dhe kulturës, por cenon edhe integritetin e institucioneve tona kulturore.

TË FUNDIT
33 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
35 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
42 minuta
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
56 minuta
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
7 orë
Aziri: Koalicioni eventual me VMRO-së dhe VLEN-it, nënkupton krizë të thellë politike
1 ditë
9 ditë sallat e operacionit jashtë funksionit! MSH pret rezultate nga Gjermania, por nuk dihet kur vijnë
4 orë
Mbetet mister vrasja e të riut në rrugën e “plastikave”, autorët në arrati!
21 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
1 ditë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike
7 orë
Qytetarëve të Kumanovës në shportën e produkteve bazë u shtohet edhe uji, nuk kanë ujë për pije!
1 ditë
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
4 orë
Komuna e Tetovës nuk respekton vendimin e Qeverisë, vazhdojnë punimet për rinovimin e Stadiumit

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

policia-714x420

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

IMG_2505

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen tetove

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

IMG_2501

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

bilall kasami stadium

Komuna e Tetovës nuk respekton vendimin e Qeverisë, vazhdojnë punimet për rinovimin e Stadiumit

INFO

NA NDIQ