​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

Picture of INA
INA

11/04/2024

Meta prezantoi të mërkurën çipin e ri të trajnimit të inteligjencës artificiale (AI) që mbështet produkte dhe shërbime të reja gjeneruese të AI.

Firma globale e teknologjisë me bazë në SHBA tha se gjenerata e saj e ardhshme Meta Training and Inference Accelerator – MTIA, është pjesë e investimit në rritje të kompanisë në infrastrukturën e saj të AI që do të plotësojë infrastrukturën e saj ekzistuese dhe të ardhshme të AI për të ofruar përvoja të reja dhe më të mira në të gjithë produktet dhe shërbimet.

Kompania zbuloi vitin e kaluar MTIA v1, përshpejtuesin e saj të gjeneratës së parë të konkluzioneve të AI që ishte projektuar në shtëpi me ngarkesat e punës së AI të Meta.

“Ky version i ri i MTIA më shumë se dyfishon gjerësinë e bandës llogaritëse dhe të memories së zgjidhjes sonë të mëparshme duke ruajtur lidhjen tonë të ngushtë me ngarkesat tona të punës. Është krijuar për t’i shërbyer në mënyrë efikase modeleve të renditjes dhe rekomandimeve që ofrojnë rekomandime me cilësi të lartë për përdoruesit,” thuhet në deklaratë. /AA

TË FUNDIT
12 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
13 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
4 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
6 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

ME TE LEXUARA

13 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
12 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

LEXO MË SHUMË

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

INFO

NA NDIQ