Model i ri për subvensionet “Hair” më i madh apo “sherr” për bujqit!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2023

Çdo i treti fermer i regjistruar në vend, apo afër 80 mijë bujq janë shfrytëzues të përkrahjes shtetërore apo subvencioneve. Një herësh në vitet e kaluara, bujqësia ka fituar mbi 100 milionë euro për çdo vit në emër të përkrahjes financiare nga ana e shtetit. Tani me rishpërndarjen e mjeteve synohet që pjesa më e madhe e subvencioneve të shkojë për sasitë e prodhuara. Me fjalë të tjera, me modelin e ri të propozuar, të gjithë fermerët marrin subvencionim bazë për ruajtjen e tokës në gjendje të punueshme.

Ata fermerë që prodhojnë kultura ose produkte të rëndësishme, pra kultivojnë tokën, arrijnë rendiment dhe shitje, marrin një subvencion shtesë. Nga partia opozitare VMRO-DPMNE pretendojnë se me modelin e ri do të shkurtohen një pjesë e subvencioneve për bujqit, ndërsa shtojnë se përparësi do të kenë kompanitë e mëdha bujqësore.

Nga Federata e Fermerëve presin që të gjendet një zgjidhje lidhur me kriteret e shitblerjes. Pra, organizata që përfaqëson interesat e bujqve vlerëson se duhet gjetur një zgjidhje që do të mbulojë me një dokument të përshtatshëm ose të raportojë të gjitha format e shitjeve si blerës të regjistruar, shitje nga fermeri te fermeri, në treg, duke bërë rishikime dhe të ngjashme. Edhe nga Ministria e Bujqësisë edhe fermerët, vijnë në konstatim të përbashkët se subvencionet duhet të kenë një komponent zhvillimor dhe t’u drejtohen fermerëve të vërtetë, apo atyre që prodhojnë, shesin dhe sigurojnë jetesën nga bujqësia. /koha/

TË FUNDIT
4 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
4 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
5 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

20 orë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
4 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
17 orë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
10 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski
19 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
15 orë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar
10 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë
19 orë
Kuvendi do të mbajë seancën e pestë
14 orë
“Sjellja e BDI-së ka ndikuar keq në rejtingun e LSDM-së” – thotë Petrovska dhe kërkon ribrendim të LSDM-së

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ