Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

INA
INA

25 Maj, 2023

Moska dhe Minsku kanë nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve taktike bërthamore në Bjellorusi, thonë deklaratat nga ministritë e mbrojtjes të të dyja vendeve, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Në një takim dypalësh në kryeqytetin Bjellorus, ministrat e mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë, Sergei Shoigu dhe Viktor Khrenin, nënshkruan dokumente që përcaktojnë procedurën për ruajtjen e armëve bërthamore jostrategjike ruse në një strukturë të specializuar në Bjellorusi, fqinji verior i Ukrainës.

Shoigu tha se pala bjelloruse mori sistemin raketor operacional-taktik Iskander-M, i aftë për të përdorur raketa jo vetëm në pajisjet konvencionale, por edhe në pajisjet bërthamore.

“Një pjesë e avionit bjellorus është konvertuar për përdorim të mundshëm të armëve bërthamore. Ushtarët kanë kaluar trajnimin e duhur”, shtoi Shoigu.

“Republika e Bjellorusisë është e interesuar në zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve strategjike aleate me Federatën Ruse në sferën ushtarake”, tha Khrenin për Shoigu, cituar nga shërbimi i shtypit bjellorus.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

kim-jong-dhe-motra

Sateliti spiun i Kim Jong Un bie në det, alarm në Penian

tajfun-780x470

Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

nato

SHBA thotë se “ka ardhur koha” që Suedia të anëtarësohet në NATO

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Përplasje e armatosur në një plazh në Floridas, 9 të plagosur

zjarr-kiev-

Sulm me dronë në Moskë

kremlin-putin

Rusët “po hanë kokat e njëri-tjetrit”, mësohet plani për rrëzimin e tij

INFO

NA NDIQ