Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

Picture of INA
INA

11/04/2024

Aftësia e modeleve të reja të inteligjencës artificiale do të tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm, për sa kohë që furnizimi me energji elektrike dhe harduerët mund të përmbushin kërkesat e teknologjisë gjithnjë e më të fuqishme, ka vlerësuar Elon Musk.

“Mendimi im është se ne do të kemi inteligjencë artificiale që është më e zgjuar se çdo njeri ndoshta deri në fund të vitit të ardhshëm,” tha sipërmarrësi miliarder, i cili drejton Tesla, X dhe SpaceX. Në pesë vitet e ardhshme, aftësitë e inteligjencës artificiale ka të ngjarë të tejkalojnë ato të të gjithë njerëzve, parashikoi Musk të hënën gjatë një interviste në X me Nikolai Tangen, drejtor ekzekutiv i Norges Investment Bank.

Musk po ndërton vazhdimisht zhvillimin e të ashtuquajturës inteligjencë të përgjithshme artificiale, mjete të inteligjencës artificiale aq të fuqishme sa mund të mposhtin individët më të aftë në çdo fushë. Por parashikimi i së hënës është përpara planit që ai dhe të tjerët kishin parashikuar më parë. Vitin e kaluar, ai parashikoi që AGI “e plotë” do të arrihej deri në vitin 2029. Disa nga parashikimet më të guximshme të Musk, të tilla si lëshimi i Teslas vetë-drejtues dhe ulja e një rakete në Mars, ende nuk janë bërë realitet.

Një numër përparimesh të IA në 18 muajt e fundit, duke përfshirë lançimin e mjeteve të gjenerimit të videove dhe chatbots më të aftë, e kanë shtyrë kufirin e IA përpara më shpejt se sa pritej. Demis Hassabis, bashkëthemeluesi i DeepMind të Google, parashikoi në fillim të këtij viti se AGI mund të arrihet deri në vitin 2030.

Musk ka luajtur një rol qendror dhe shpesh të diskutueshëm në zhvillimin e mjeteve të reja të IA gjatë dekadës së fundit.

Ai bashkëthemeloi OpenAI në vitin 2015, por u largua nga kompania në 2018 pasi u përplas me CEO dhe bashkëthemeluesin Sam Altman për drejtimin e kërkimit.

TË FUNDIT
11 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
12 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
4 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
5 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

ME TE LEXUARA

12 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
11 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

LEXO MË SHUMË

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

INFO

NA NDIQ