Në mes të luftës, Zelensky dhe Putin urojnë Ditën e Grave

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Liderët e Rusisë dhe Ukrainës kanë lëshuar deklarata për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Grave të mërkurën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ai rus, Vladimir Putin iu kanë drejtuar drejtpërsëdrejti grave të përfshira në konflikt.

Putin tha se dëshiron të nderojë gratë ruse, të cilat kanë zgjedhur “misionin më të lartë, mbrojtjen e atdheut”, shkruan BBC.

Kurse, Zelensky tha se është “e rëndësishme që të shpreh mirënjohje sot” ndaj grave, të cilat luftojnë për Ukrainën dhe kanë dhënë jetën e tyre për vendin.

Presidenti ukrainas gjithashtu shprehi mirënjohje për gratë në jetën e tij, si gruan dhe nënën e tij, dhe për ato me të cilat punon. Gjithashtu ai theksoi rëndësinë e barazisë gjinore në vendin e punës.

TË FUNDIT
3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
2 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
2 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ