Në mes të luftës, Zelensky dhe Putin urojnë Ditën e Grave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

8 Mars, 2023

Liderët e Rusisë dhe Ukrainës kanë lëshuar deklarata për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Grave të mërkurën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ai rus, Vladimir Putin iu kanë drejtuar drejtpërsëdrejti grave të përfshira në konflikt.

Putin tha se dëshiron të nderojë gratë ruse, të cilat kanë zgjedhur “misionin më të lartë, mbrojtjen e atdheut”, shkruan BBC.

Kurse, Zelensky tha se është “e rëndësishme që të shpreh mirënjohje sot” ndaj grave, të cilat luftojnë për Ukrainën dhe kanë dhënë jetën e tyre për vendin.

Presidenti ukrainas gjithashtu shprehi mirënjohje për gratë në jetën e tij, si gruan dhe nënën e tij, dhe për ato me të cilat punon. Gjithashtu ai theksoi rëndësinë e barazisë gjinore në vendin e punës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Erdogan Kilicdaroglu

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut – gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

shtepia erdogan

Nga kjo banesë nisi ngritja e Erdogan/ Gara presidenciale drejt finishit

Erdogan Kilicdaroglu

Të dielën përballja Erdogan vs Kiliçdaroglu

llukashenko

Lukashenko: Rusia ka filluar të lëvizë armët bërthamore në Bjellorusi

elon

Neuralink i Elon Musk-ut merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit

teatri-ukrain

Alarm në 11 rajone të Ukrainës, shpërthime edhe në qytetin rus

llukashenko

Lukashenko: Bjellorusia është ‘gati’ të përballet me forcat që planifikojnë të rebelohen

Hitler

Austri: Shtëpia ku lindi Hitleri, do të shndërrohet në një qendër trajnimi për të drejtat e njeriut

putin-me-canten

Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

INFO

NA NDIQ