Nesër do të vendoset nëse polica e autosigurimit do të shtrenjtohet

Picture of INA
INA

28/04/2024

Komisioni i Sigurimit të Autopërgjegjësisë duhet të shqyrtojë të hënën Raportin e Byrosë Kombëtare të Sigurimeve për arsyetimin dhe korrektësinë e vendimeve të marra për rritjen e çmimit të policës së sigurimit të detyrueshëm të automjeteve nga shoqëritë e sigurimit dhe të ndërmarrë hapat e duhur në drejtim të mbrojtjes së konsumatorit.

Komisioni i Autopërgjegjësisë, i cili u emërua nga Qeveria në përputhje me Ligjin për Sigurimin e Detyrueshëm të Trafikut, përbëhet nga anëtarë të Ministrisë së Financave (MF), Byrosë Kombëtare të Sigurimeve dhe Agjencisë së Mbikëqyrjes së Sigurimeve. Është përgjegjës për përcaktimin e tarifës së primeve për sigurimin e pronarëve të mjeteve motorike ndaj përgjegjësisë për dëmet e shkaktuara palëve të treta. Komisioni cakton primin e sigurimit, i cili paguhet nga kontraktori i sigurimit – i siguruari, dhe i cili përbëhet nga primi teknik, i cili caktohet nga Qeveria me propozimin e Komisionit, dhe një pjesë e primit për kryerjen e veprimtarisë së sigurimit (të përgjithshme). shpenzimet, e cila përcaktohet nga shoqëritë e sigurimit në mënyrë të pavarur me vendim të veçantë të shoqërisë së sigurimit.

TË FUNDIT
11 minuta
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
12 minuta
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet
16 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
17 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
39 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

ME TE LEXUARA

24 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
12 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
21 orë
Lloga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
39 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
17 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar
24 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
12 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
21 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit

LEXO MË SHUMË

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

INFO

NA NDIQ