Osmani me katër heroinat e Kosovës përballë Vuçiqit: E vërteta do të dëgjohet dhe do të mbrohet

Picture of INA
INA

22/04/2024

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ndodhet në Nju Jork për një vizitë zyrtare, ku sot do të prezantoj Kosovën në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Së bashku me të janë edhe Fahrije Hoti, Vasfije Krasniqi, Elhame Muçolli e Shyhrete Tahiri.

Në një video-adresim para fillimit të kësaj mbledhje, presidentja Osmani ka thënë se vërteta do të dëgjohet dhe do të mbrohet.

“Mbrapa e kemi ndërtesën e Kombeve të Bashkuara, jam bashkë me Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muqollin dhe Shyhrete Tahirin, me katër heroinat që janë simbol i forcës, guximit, mbijetesës dhe sukseseve të Republikës tonë. Do ta përfaqësojmë së bashku Kosovën tonë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, ne do të sigurohemi që të dëshmojmë që Kosova është storie suksesi përkundër përballimit të dhimbjeve të shumta dhe sakrificës së jashtëzakonshme. Do të sigurohemi të tregojmë edhe për rreziqet e vazhdueshme të sigurisë për shkak të veprimeve destabilizuese të Serbisë, dhe do ta përsërisim kërkesën tonë të vazhdueshme për drejtësi”, ka thënë Osmani.

Kujtojmë se në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, do të marrë pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

E Vuçiqi ka thënë se Serbia do t’i vazhdojë përpjekjet e saj, pavarësisht “poshtërimit” që i është bërë deri më tani.

https://www.facebook.com/VjosaOsmaniMP/videos/398756246338178/?ref=embed_video&t=1

TË FUNDIT
3 orë
Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë
5 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
9 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
9 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
10 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

ME TE LEXUARA

5 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
16 orë
Numri i mandateve në Kuvend pas rivotimit të djeshëm në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë
14 orë
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë
13 orë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

LEXO MË SHUMË

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Merita Koxhaxhiku

Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

gir-geer-euroambasadori

Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së

Kuvendi_Koordinim-780x470-1

Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj

INFO

NA NDIQ