Osmani në takimin me Macronin dhe Scholzin: Vuçiqit i kërkova ta largojë ushtrinë e tij nga kufiri me Kosovën

INA
INA

1 Qershor, 2023

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se sot në Moldavi ka mbajtur një takime dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, me kërkesë të presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz.

Ajo tha se në këtë takim i ka bërë Vuçiqit një mori pyetjesh që sipas saj nuk mori përgjigje.

“Para atyre i kam kërkuar Vuçiqit që ta largojë ushtrinë e tij nga kufiri me Kosovën, që t’i largojë bandat kriminale nga Kosova”.

“Vuçiq si zakonisht ankohet dhe bërtet se është natyra e tij. Nuk kishte përgjigje kishte akuza dhe shumëçka tjetër, siç e ka zakon mentaliteti i së kaluarës, asnjëherë nuk kishte përgjigje”, ka thënë Osmani në një intervistë për RTK-në.

Ajo ka thënë se i ka kërkuar edhe zbatim të marrëveshjeve në kuadër të dialogut, si dhe i ka treguar se Kosova dhe institucionet e saj janë duke i zbatuar marrëveshjet në fjalë./Klankosova.tv

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-27-00-23-05-927-edit_com.facebook.katana

Ish-shefi i Inteligjencës së Kroacisë për sulmin në veri: Shuplakë e madhe për Vuçiqin

anton-quni

Quni ‘zbulon’ qëllimin e terroristëve: Synimi s’ka qenë që të rrinë në Manastir

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

milan radoicic radojcic

Grupi i Radojiçiqit ka dhënë deri në 15 mijë euro për djegien e veturave

Mesto: Beograd
Datum: 21.05.2010
Dogadjaj: POLITIKA/EKONOMIJA - ministar bez portfelja u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin potpisao je danas ugovore sa predstavnicima 31 preduzeÊa i organizacija iz nedovoljno razvijenih opötina, kojima se sredstva dodeljuju na osnovu prvog javnog konkursa za 2010. godinu
Licnosti: Sulejman Ugljanin

Sulejman Ugljanin përsërit kërkesën: Boshnjakët të bashkohen në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

xhipi radojcicic radoicicit kfor

KFOR’i me deklaratë të re: Gjatë gjithë kohës u koordinuam, Policia e Kosovës veproi në përputhje me prerogativat ligjore

velimir bujanec ushtaraku kroat

Ushtaraku kroat: Mesazh shqiptarëve dhe Serbisë

policia kosoves terroristet veri

Reagon gruaja e terr oristit të vrarë : Pres që dikush të më zgjoj nga ky makth, prisja të dilje fitimtar

INFO

NA NDIQ