Osmani: Populli shqiptar, model për revolucionarët e shtypur në botë

Picture of INA
INA

20/04/2024

Buajr Osmani, ka shprehur bindjen se populli shqiptar do të jetë model për revolucionarët e popujve të shtypur në botë. Në një vizitë në Shipkovicë, ai theksoi transformimin e Maqedonisë nga një popull i përjashtuar në një popull që udhëheq institucionet më të rëndësishme të vendit, përcjell Telegrafi Maqedoni

“Ne ja dolëm, ne ishim popull i përjashtuar, i nënshtruar, ne ishim popull që nuk na bënin hesap shteti dhe institucionet e shtetit. Për 20 vite ne jemi sot popull i kryeministrit, i institucioneve më të rëndësishme në vend”, tha Osmani.

Osmani u shpreh se suksesi i tyre do të shërbejë si shembull për popujt e tjerë të shtypur, duke i nxitur ata të luftojnë për faktorizimin e tyre dhe të kenë krenari për arritjet e tyre.

Në këtë kontekst, ai bëri thirrje për mbështetje të idesë së presidentit të parë shqiptar, duke shtuar se është e rëndësishme që mos të humbasin votën. Këto deklarata vijnë në një moment kur Kosova është në proces të ndryshimeve të thella politike dhe institucionale.

TË FUNDIT
29 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
3 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
4 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
18 orë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ