Pas SHBA-së edhe Japonia akuzon Kinën për spiunazh me balona

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Qeveria japoneze zbulon për herë të parë se tre objekte të paidentifikuara u panë mbi hapësirën e saj ajrore midis 2019 dhe 2021, “të dyshuara se ishin balona spiune kineze”, duke pasuar kështu deklaratat e SHBA-së.

Ministria japoneze e Mbrojtjes i kërkoi Pekinit konfirmimin e fakteve për të parandaluar përsëritjen e ngjarjeve të ngjashme dhe përsëriti se Japonia nuk do të pranojë kurrë asnjë shkelje të territorit të saj.

Tre objektet fluturuese u zbuluan në prefekturën Kagoshima të Japonisë jugperëndimore në nëntor 2019 dhe në prefekturat verilindore Miyagi dhe Aomori përkatësisht në qershor 2020 dhe shtator 2021, megjithëse ministria nuk shpjegoi nëse ishte e sigurt që i përkiste Kinës.

“Ne do të shtojmë përpjekjet për të përmirësuar mbikëqyrjen ndaj këtyre llojeve të sistemeve dhe çdo objekti që lidhet me aktivitetet e spiunazhit”, thuhet në deklaratë.

Zbulimet e fundit pasojnë rrëzimin e balonës së parë nga Kina, e cila shpërtheu më 4 shkurt në brigjet e Karolinës së Jugut, në Shtetet e Bashkuara, dhe tre objekteve të tjera fluturuese të parë dhe rrëzuar si masë paraprake nga avionët luftarakë ushtarakë amerikanë.

Në një konferencë për shtyp, ministri japonez i Mbrojtjes Yasukazu Hamada tha dje se forcat e vetëmbrojtjes do të autorizohen të përdorin armë, duke përfshirë raketa ajër-ajër, për t’u marrë me inkursionet në hapësirën ajrore.

TË FUNDIT
2 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
10 orë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
2 ditë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!
2 ditë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 ditë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

10 orë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
2 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

LEXO MË SHUMË

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Narendra Modi

Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

INFO

NA NDIQ