Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës nesër dalin para Senatit të ShBA-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2023

Përfaqësuesit e shqiptarëve në Luginën e Preshevës nesër pritet të dalin para Senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Lajmin e ka bërë të ditur kryetari në detyrë i Këshillit Kombëtar Shqiptar për Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafi, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook.

“Rrugës për kryeqendrën botërore të demokracisë. ‘Congressional Briefing’ për Luginën e Preshevës organizuar nga zyrat e senatorëve Joni Ernst dhe Gary Peters”.

“Senatorët Ernst dhe Peters janë bashkëkryetarë të grupit kongresit për çështjet shqiptare të Senatit në SHBA. Një ngjarje e rëndësisë historike në nivel Senati për shqiptarët e Luginës”.

“Pas një angazhimi të madh me Ligën Qytetare Shqiptaro – Amerikane të kryesuar nga Joe and Shirley DioGuardi për të raportuar pozitën e vështirë të komuniteti shqiptar dhe diskriminimin sistematik para Senatit në këto momentet të jashtëzakonshme për zhvillimet politike”.

“Përfundimisht, pjesë e agjendës së Capitol Hill-it. Reciprocitet për barazi, barazi për paqe, paqe për prosperitet”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

Jakov Milatovic

Podgorica nuk pranon antarësimin në grup në BE

vucic

Vuçiq sfidon BE-në: Kurrë sanksione ndaj Rusisë

kris hill

Uashingtoni “shuplakë” Beogradit

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

INFO

NA NDIQ