Podgorica nuk pranon antarësimin në grup në BE

Picture of ina-online
ina-online

12/04/2024

Presidenti malazez Milatovic nuk e pranoi propozimin e homologes sllovene drejtuar Brukselit që të anëtarësojë në grup shtetet ballkanike. Nga forumi i Athinës Milatovic tha se Mali i Zi duhet të jetë anëtari i 28-të i BE-së në vitin 2028.

Në forumin ekonomik të Athinës, Presidenti malazez Jakov Milatoviq nuk e pranoi propozimin e homologes sllovene drejtuar Brukselit që të anëtarësojë në grup shtetet ballkanike. Milatovic tha se Mali i Zi duhet të jetë anëtari i 28-të i BE-së në vitin 2028.

“Nga dhjetë vendet kandidate për anëtarësim në BE Mali i Zi është më i avancuari ekonomikisht, ka përdorur euron që nga viti 2001. Vendi aktualisht qeveriset nga një brez i ri i politikanëve kështu që tani synimi ynë është të bëhemi shteti i 28-të anëtar i Bashkimit Evropian” – tha Jakov Milatovic.

Lufta në Ukrainë sipas Milatovic shërbeu si një alarm zgjimi, sepse tashmë kuptohet se zgjerimi i BE-së ka të bëjë edhe me sigurinë e kontinentit evropian.

TË FUNDIT
2 orë
Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin
15 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
1 ditë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
1 ditë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
2 ditë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
15 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
2 orë
Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin
1 ditë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar

LEXO MË SHUMË

Borell

Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

greqi policia

Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

policia serbe vrasje serbi

Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

mustafa jusufspahic

Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

serbia rusia

Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Në këto rrethana, memorandumet e Marrëveshjes së Prespës nuk do të ratifikohen në parlamentin grek

INFO

NA NDIQ