Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

Picture of INA
INA

12/04/2024

Shumë nga përdoruesit e nervozuar, pasi instaluan përditësimin iOS 17.4.1, u detyruan të kërkonin ndihmë nga profesionistët në dyqanet e Apple, dhe ata ndanë përvojat e tyre në rrjetet ku u ofroheshin këshilla shtesë, transmeton Telegrafi.

Një pronare e iPhone tha për Daily Mail se telefoni i saj u përditësua të mërkurën, por ekrani nuk reagoi kur ajo u përpoq ta zhbllokonte.

Vetëm pasi ajo e çoi iPhone në një dyqan Apple për kontroll, pajisja filloi të funksiononte. Për fat të mirë, ekziston mundësia për të rregulluar në shtëpi një iPhone të “bllokuar”.

“Punonjësi në dyqanin e Apple tha se përditësimi ka shumë të ngjarë të ketë ngecur, gjë që e bëri telefonin të mendojë se ishte ende duke u përditësuar dhe për këtë arsye nuk po përgjigjet”, tha përdoruesja e iPhone.

Përditësimi më i fundit për modelet e iPhone, i quajtur iOS 17.4.1, ka dalë për përdoruesit që nga 21 marsi. Megjithatë, për të përmirësuar në softuerin më të fundit, iPhone duhet të ketë një sasi të caktuar baterie dhe të jetë i lidhur me WiFi, përndryshe sistemi do të përditësohet automatikisht.

Me sa duket, ata që kanë pritur të shkarkojnë përditësimin janë prekur nga “bug” i përmendur.

Për të zgjidhur problemin, një punonjës i dyqanit Apple lidhi iPhone me një laptop dhe riinstaloi plotësisht iOS.

Sipas reagimeve të shumta të përdoruesve në rrjetet sociale, kjo metodë funksionon edhe nëse tashmë keni të instaluar iOS 17.4.1 dhe përdoruesit në Reddit thonë se mund të bëhet në shtëpi.

Një përdorues raporton se versioni i iOS 17.4.1 është i disponueshëm në iTunes, kurse Apple e ka lëshuar në heshtje. Ky version mund të shkarkohet duke lidhur iPhone me kompjuterin dhe duke shkarkuar përditësimin e iOS nga iTunes.

TË FUNDIT
12 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
13 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
4 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
6 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

ME TE LEXUARA

13 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
12 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

LEXO MË SHUMË

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

INFO

NA NDIQ